We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

DENİZLİ BUNU ÇOK ÖZLEDİ!

2 1 0
07.10.2019

Bu yıl birincisi ile kapılarını açan Merkezefendi Kitap Günleri son sürat devam ediyor. Mimarlar Odası Denizli Şubesi eski başkanlarından mimar-yazar Süleyman Boz ise; “Emanet Çeyiz ve Seyfo’nun yazarı olan ve Frankfurt Kitap Fuarı’na özel davetli yazar olarak çağrılan Kemal Yalçın ile Orhan Kemal Roman Ödüllü yazar Ahmet Karcılılar ve Yazar-Tiyatrocu Sadık Aslankara gibi Denizlili yazarlar bu fuara niye davet edilmedi?” diye soruyor.

Boz; “Üzerinden tam 20 yıl geçti. Denizli nitelikli ‘kültür-sanat-edebiyat-müzik’ etkinliklerini öyle çok özledi ki; CHP’li Merkezefendi Belediyesi Denizli’nin bu özlem ve ihtiyaçlarını karşılayacak diye sevinç içindeyiz” diyor.

DOĞAN DENİZLİ’NİN 20 YILLIK ÖZLEMİNE VE SANATSIZ DÖNEMİNE SON VERMELİ!

Ancak Süleyman Boz “biraz daha seçici olalım” diyor ve ardından ekliyor; “Üzerinden tam 20 yıl geçti. Denizli nitelikli ‘kültür-sanat-edebiyat-müzik’ etkinliklerini öyle çok özledi ki; CHP’li Merkezefendi Belediyesi Denizli’nin bu özlem ve ihtiyaçlarını karşılayacak diye sevinç içindeyiz. Ancak Şeniz Başkan’ın daha ilk önemli etkinliğinde (davet açısından) bazı önde gelen Denizlili Edebiyatçı ve Yazarları unutmasına doğrusu üzüldük. Daha seçici olunmalıydı.

Örneğin; Emanet Çeyiz ve Seyfo’nun yazarı olan ve Frankfurt Kitap Fuarı’na özel davetli yazar olarak çağrılan Kemal Yalçın ile Orhan Kemal Roman Ödüllü yazar Ahmet Karcılılar ve Yazar-Tiyatrocu Sadık Aslankara gibi Denizlili yazarlar bu fuara mutlaka davet edilmeliydi. Geçen yıl düzenlenen Denizli Büyükşehir Belediyesi Kitap Fuarı’nın açılışına özel davetle katılan ve Hasan Ali Toptaş ile birlikte açılış kurdelesini kesen Honazlı Uluslararası Yazar Kemal Yalçın, bizim CHP’li Belediye Başkanımızın dikkatinden kaçmamalıydı. Bu kentte yaşayan tüm demokrasi aşıklarının ümit bağladığı Başkanımız Doğan Denizli’nin bu 20 yıllık sanatsız ve edebiyatsız dönemine son verecek isimdir.”

FAKİR BAYKURT’TAN KEMAL YALÇIN’A: BAZI İSİMLER HİÇ UNUTULMAMALI!

Süleyman Boz’un bu sözlerinin ardından yine Boz’un WhatsApp notuyla Denizli’nin kendi öz değeri Kemal Yalçın’ın Fakir Baykurt ile ilgili anılarından söz etmek istiyoruz. Ve, “İşte bu yüzden Kemal Yalçın gibi isimler de bu kitap bayramında yer almalıydı” demeden geçemiyoruz..

Ünlü Yazar Fakir Baykurt Burdurlu ve Denizli’ye yakın bir edebiyatçıdır.1994 yılında uzun sürgünden ülkesine dönen Fakir Baykurt ile 18 Nisan 1999 genel ve yerel seçimlerinde İzmir’den ÖDP Milletvekili Adayı oldu. Bu dönemde Denizli ve doğum yeri Burdur’a da seçim çalışmaları için geldi. Denizli’de Eğitim-Sen........

© Denizli Gazetesi