We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Köstek-Tuşak-Hayvan Hakları

2 0 0
08.10.2019

Bu satırları yazmaya başladığım gün Ekim ayının dördüydü ve benim büyük torunumun 11. doğum günü. İnternette dört Ekimlerin "Dünya Hayvanları Koruma Günü" olduğu da gözüme çarptı. Ne tesadüf!

Bu sıralar bizde de "hayvan hakları yasası" ile ilgili çalışmalar tekrar gündeme taşındı ve basında 2019 yılı sonuna kadar bu çalışmaların tamamlanacağı ve yasanın meclisten geçeceği dillendirildi. İnşallah öyle olur.

Türk haber kanallarından birinde 4 Ekim günü hayvan haklarıyla ilgili bir haber vardı: Yunanistan'ın Mikonos adasında sahibi ineğinin iki yan ayaklarını birbirine bağlamış ve öyle salıvermiş ki inek fazla uzaklara gidemesin. Haberde bu ineğin filmi uzun uzun gösterildi ve hayvan hakları üzerine ahkam kesildi. Sanki bu Yunanlılar hayvanlara eziyet etmede dünya şampiyonuymuş gibi o hayvana verilen zararlar anlatıldı.

"İğneyi kendine batır, çuvaldızı başkasına" bizim güzel atasözlerimizden biridir. Çuvaldızı başkasına batırmayı severiz ama şu "iğne" tarafını duymak istemeyiz.

Köylerimizde hayvanlara yapılmadık herhangi bir işkence türünün kaldığını hiç zannetmem. Kırsalı iyi tanıyan biri olarak hayvanlara genelde herhangi bir "hak" (yaşama hakkı da dahil) tanındığını pek görmedim.

Bizde ve yasalarımızda hayvana cansız bir "eşya" gözüyle bakılır ve o şekilde işlem yapılır.

Almanya'da da daha düne kadar hayvanlar yasa önünde eşya idiler. Üç tavuğumu parçalayan bir kurt köpeğinden........

© Denizli Gazetesi