We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çanakkale Usulü Tarhana Yapımı

3 0 0
15.10.2019

79 yaşındaki adamların bile annesinin yemeklerini (hala) özlediğini ve sıkça o yemeklerin tadını andığını, daha doğrusu onları arayıp durduğunu ben bilirim, siz de tahmin edebilirsiniz.

Yemeklerden hangilerini mi çok anar? Çoğunu! Zamanında evde en çok yapılan yemek belki daha fazla özlenir örneğin tarhana çorbası...

Uzunca bir süre kaldığım Almanya'da tarhana çorbasını hiç yiyemedim. Almanlar o muhteşem çorbayı bilmiyorlar. Oysa Almanya (ve İsviçre) için neredeyse hazır çorbaların anavatanı bile denebilir. Kaplumbağa çorbasından Hindistan cevizli ve zerdeçallı Tayland çorbasına kadar yüzlerce hazır çorba bulunabiliyor.

Hazır çorbanın kimyasına bir baktım, felaket! İş fabrikasyon olur ve gıda mühendisleri ve kimyagerlerce tasarlanırsa şu kimyasal liste karşınıza çıkar:

Tad güçlendiricileri / yoğunlaştırılmış maya / Sütten üretilen yumurta akı; Nişasta veya nişasta türevleri; Maltodekstrin (her neyse); Şeker: Tatlandırıcı, Süt şekeri; Koyulaştırıcılar (Emülgator); Limontuzu gibi ekşiticiler; Yumurta akı maddeleri; Gıda boyaları: Kurutulmuş domates tozu, kırmızı pancar tozu vb.

Biraz daha inceleyince anlaşılıyor ki bizim tarhana bu hazır çorbaların anası... Zamanında onun dünyaya neden açılamadığını, çeşitlenerek dallanıp budaklanamadığını bilsek de utancımızdan açıklayamıyoruz. Yüzlerce yıl bilime ve bilgiye uzak durmanın sonucuna katlanmaktan başka çaremiz yok.

Konuyu daha fazla saptırmadan tatlı tarhananın ev usulü nasıl yapıldığını anlatmak isterim. Tanıdığım bir diğer tarhana........

© Denizli Gazetesi