We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

NASIL AYDIN OLURUZ?

1 0 0
07.10.2019

Avukat Atilla Sezener, sosyal medya hesabında “Sorgulama olmadan aydın olunmaz” ve “Etkin konuşmak veya susmak” üzerinden aydınlatıcı bilgilerini paylaştı. Gerçekten de sorgulayan, etkin konuşma ve susma konusunda duyarlı bir toplum değiliz... Kulaktan dolma söylemler bizi çok mutlu ediyor…
Atila Sezener abimizin yazdıklarına bakalım…


“SORGULAMA OLMADAN AYDIN OLUNMAZ"
-Kölelik terbiyesinden yetişmiş ve biat kültürünü hayatının rehberi yapmış kimselerin aydın olma şansları yoktur.
-En son misalini yazayım. İsrail Devletinin kurulduğu 1948 yılı ile, şimdiki her yıl genişleyen arazisi, haklı olarak bir çok kimseyi rahatsız ediyor. Bunu Tayyip Erdoğan da son BM konuşmasında harita ile dile getirdi.
-Biat kültürünü aşamamış biri, bunu fırsat bilerek muhalefetin konuyu anlayamayacağı iddiasında bulunmuş. İşi uzatmadan kısaca yazıyorum. Osmanlı Beyliği küçücük bir alanda kurulmuştu ama üç kıtaya yayıldı. Neyle yayıldı ?. Kılıçla yayıldı. Olay bu kadar basit. Hiç kimse Osmanlıyı davul zurnayla veya mumlu mektupla karşılayıp davet etmedi.
-Olay güçtür sadece, gerisi masaldır, dünyadan habersiz yaşamadır. Biz şimdi “Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturacağız” diyoruz. Bunu dünyada kabul eden tek ülke varsa, paylaşın, görelim.
-Bakın bazılarının aşırı zorlandığı ülkelerin siyasetinin en ilginç örneğini vereyim. Yoruma da gerek görmüyorum.
Büyük Britanya Parlamentosu’nun etkili olanı Avam Kamarasının kürsüsünün ardında şunlar yazılıdır:
İNGİLTERENİN DOSTU YOKTUR. İNGİLTERENİN DÜŞMANI YOKTUR. İNGİLTERENİN MENFEATLERİ VARDIR.
O kadar.”
Üzerinde güneş batmayan ülke olarak anlatılan İngiltere Parlamentosu’nda yazanlar çok dikkat çekicidir. Bizimde, bizden başka dostumuz yoktur… Ve “Nasıl Aydın oluruz?” diyoruz…
Atilla abimizden etkili ve susmak üzerine mesajlarını bakalım…


“ETKİN KONUŞMAK VEYA SUSMAK
Birçok kişi etkili konuşmak ister ve bunun için özel çabalar gösterir. Elbette istemek yetmez; bu oyunun da kuralları vardır.
Önce aynaya bakıp fiziğinizi gözden geçireceksiniz. Pek uygun değilseniz, temel özelliklerde baştan birçok puan kaybetmişsiniz demektir. Elbette yakışıklı veya güzel olmamanız tek başına sorunu çözmez. Bunun hemen yanında ses tonunuz kulağa hoş gelmelidir. Arızalı bir sesle konuşanlar ciddi olarak hasretle dinlenmezler.
Günümüz insanının uzun yazıya ve söze tahammülü yoktur. Bunun bilincinde olmalısınız. Bu son derece önemlidir.
Özlemle ve dikkatle dinlenmek isterseniz, kesinlikle kendinizden, başarılarınızdan ve yaptığınız işlerden bahsetmeyin. Bu çok itici........

© Denizli Gazetesi