We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

BAŞINIZI DİK TUTUN, ENSEYİ KARARTMAYIN…

1 1 0
28.06.2022

Yıkıldık, bittik, gittik… Durun gitmeyin.

Bakın dünya ekonomilerinde neler oluyor? Nasıl bir cenderenin içerisinden geçiyoruz? Yaşanan ekonomik durgunluk sadece ülkemizde mi yaşanıyor? Dünya ekonomisinde yaşananları uzun uzadıya yazmayacağım. Sadece başlıkları üzerinden yola çıkarak dünyada neler yaşanıyor bir bakalım.

Çin ve Almanya’nın dış ticaretinde zayıflama görülüyor. Ukrayna’nın işgali, gıda fiyatlarında artışlara sebep oluyor. Ayrıca IMF, Ukrayna savaşının küresel büyümeyi etkileyeceğinden dem vurarak revizyon gerektiğinin altını çiziyor. Emtia fiyatları uçarken, dünya borsaları düşüş seyrini koruyor. Rus rublesi büyük yaptırımlara rağmen son 7 yılın en güçlü seviyesinde bulunuyor.

Dünya piyasalarındaki gerilimler, ciddi bir stagflasyon riski olarak algılanıyor. Merkez Bankaları, farklı aksiyonlar alarak piyasaları dalgalandırma eğiliminde. Ülkeler uzun yıllardır görülmemiş bir enflasyonun kıskacında bulunurken, son 30-40 yılın en yüksek enflasyon oranları açıklanıyor. Dünyada enflasyon korkusu büyüyor. Merkez Bankaları daha sert kararlara hazırlanıyor. Almanya’da vatandaş şahsi araçlarını bırakıp toplu ulaşımı tercih ederken, Türkiye’de zam üstüne zam gelmesine rağmen konfordan vazgeçilmiyor. Uzmanlar petrol fiyatlarının düşmesini beklemiyor.

İşsizlik çok, işçi yok!

Forbes İcra Kurulu Başkanı Steve Forbes, FED’in izlediği yolun, insanları fakirleştirmek........

© Denizli Gazetesi


Get it on Google Play