We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ÜNİVERSİTELERDEN NE BEKLİYORUZ

1 0 0
20.06.2022

Üniversitelerin üç temel fonksiyonu vardır; Eğitim-Uygulama-Araştırma.

Bu fonksiyonlardan araştırma üniversitelere has bir özellik değildir. Araştırma enstitüleri, özel sektörün Ar-Ge departmanları vb kurumlarda araştırma yapabilir. Hatta bu kurumların araştırma geliştirme fonksiyonları, hedef odaklı olmak bakımından daha etkin olabilir. Örneğin Kovid aşısını yepyeni bir teknoloji ile insanlığın hizmetine sunan Prof. Özlem Türeci, Prof. Uğur Şahin çiftinin araştırma geliştirme yaptıkları “Biontech” firması üniversite dışı bir kurumdur.

Uygulama yani hizmet fonksiyonu da üniversitelere has bir özellik değildir. Sağlık hizmeti kamu ve özel, irili ufaklı birçok sağlık kurumunda verilmektedir. Öyle ki bazı alanlarda bu kurumların üniversitelerden daha kaliteli ve konforlu sağlık hizmeti verdikleri bir gerçektir.

Üniversitelerin en temel fonksiyonu, hatta varlık nedenleri eğitimdir. Bir üniversitenin her konuda araştırma yapması beklenmez; her konuda hizmet vermesi beklenmez; ama hekim, diş hekimi ve eczacı yetiştirmek üzere bir fakülte açılmış ve öğrenci alınmış ise, her anabilim dalında, her hizmet alanında, eğitim altyapısı bakımından yetkin ve yeterli olunması gerekir.

Eğitim telafisi........

© Denizli Gazetesi


Get it on Google Play