We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

SMA HASTALIĞI VESİLESİ İLE AKRABA EVLİLİĞİ SORUNU

5 0 0
04.04.2022

Gün geçmiyor ki Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastalığına yakalanmış çocuklar ile ilgili bir haber çıkmasın. Çocukların çaresiz hallerini gösteren görüntüler eşliğinde yapılan ilaç parası kampanyaları, yükselen kur eşliğinde daha da dramatik bir hal alıyor. Hikayenin bu kısmı artık iyice biliniyor, benim merak ettiğim iki konu hakkında nedense örtülü bir sansür uygulanıyor. Merak ettiğim şu ki hakkıyla tedavi edilen bu çocukların prognozu, yani akibeti nedir? daha da önemlisi bu hastalığın sebebi nedir? Yani biz sonucu ile uğraşmak yerine, önlemi ile uğraşamaz mıyız?

Dedim ya haberleri izleyen biri bu konularda bilgi sahibi olması mümkün değil. Ne yapalım serde hekimlik ve akademisyenlik var oturdum araştırdım. Bakın neler öğrendim.

Bence en önemli konu bu hastalığın bir akraba evliliği hastalığı olması. Bilineni tekrar etmem gerekirse ebeveynden çocuklara geçen genler bazı hastalıklar taşır. Ancak insanoğlu o kadar şanslı ki, bu hastalığın insanda bir hastalık olarak ortaya çıkması için, karşı cinsten gelen genin de aynı hastalığı taşıması gerekir. Karşı cinsten gelen gen sağlam ise hastalık ortaya çıkmaz ve kişi bu hastalığı taşıyıcı olarak normal hayatına devam eder.

Şimdi bir soru soralım ve........

© Denizli Gazetesi


Get it on Google Play