We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

HAYATIMIZI KODLAYANLARDAN; CÜNEYT ARKIN

3 0 0
04.07.2022

Cüneyt Arkın vefat etti, Allah rahmet eylesin. Ardından başka sinema sanatçılarına nasip olmayacak kadar yazıldı, anlatıldı. Ya da bana öyle geldi. Yani benim sosyal çevremin, Cüneyt Arkın ile kodlanmış yaşanmışlıkları daha fazla olabilir.

Örneğin Çal-Akkent Mahallesi’nden mahalle arkadaşım Raşit Öztürk onun canlandırdığı Battalgazi, Karamurat ve Malkoçoğlu gibi kahramanları nasıl taklit ettiğimizi anlatmış. Şerif Kutludağ hocadan “Cüreklibatur” olan asıl soyadının anlamını ve Amerikan popüler kültürünün birer ürünü olan Teksas, Tommiks ve daha pek çok çizgi roman kahramanının karşısına konan Türk kahramanları tiplemelerinin önemini yazmış.

Çocukluğumun geçtiği köyde bir tane sinema vardı. Haftada bir film değişirdi. Sadece akşamları oynatılırdı. Dini bayramlar geldi mi, filmler her gün değişirdi. Üstelik gün içinde de bir seans yapılırdı. Ee, ne de olsa biz çocuklarda bayram harçlığı olurdu. Bizim gözde filmlerimiz Cüneyt Arkın, Serdar Gökhan, Kartal Tibet’in oynadığı tarihi filmlerdi. Bir keresinde ailecek Türkan Şoray filmine gitmiştik de, neden o filme gittiğimizi anlamamış, sorunca anlatmak için kullanılan “aşk” kelimesini ilk defa o zaman duymuştum.

Bir gün yine böyle, kardeşim Levent ve ben, bir bayram günü Cüneyt Arkın filmine gideceğiz. Aynı gün annem ve babam Almanya yolcusu. Çocukluk aklı işte, babanlar nasıl olsa seneye yine gelecekler, ama bu film kaçtı mı, kaçtı olur; sonra bir yıl boyunca arkadaşların anlatır durur,........

© Denizli Gazetesi


Get it on Google Play