We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

DENİZLİ’MİZDE BULUNAN KAYA RESİMLERİ NEDİR; NE DEĞİLDİR?

1 0 0
06.06.2022

Geçtiğimiz hafta ulusal basında “Denizli’de tarihi değiştirecek Kaya resimleri bulundu” başlıklı bir haber geçildi. Başlıkların biraz spekülatif ve ilgi çekici olması güzel. Başlığın cezbedici haline merak duyan başlığın altını okur ve haberin aslını öğrenir. İlgilisi bilgilisi haberi analiz ederek gerçekte ne olduğunu da anlayabilir.

Çal Yöresi Derneği İkinci Başkanı ve yöremizde bulunan bu kaya resimlerinin haberinin yapıldığı saha gezisine refakat eden biri olarak, öncelikle ulusal basına çıkmasını sağlayan DHA’dan Ramazan Çetin, İHA’dan Atilla Özer, TRT’den Murat Demirbilek muhabirlere sonsuz teşekkürler. Onların sayesinde bu konu hak ettiği değeri görme konusunda bir merhale daha kat etmiş olacaktır.

Bilinen en eski kaya resmi Fransa’daki bir mağarada. Demek ki kayalara resim çizmek bir milletin olmaktan ziyade insanlığın ortak hasleti. Biz Türkleri bu konuda ayırt eden; bu hasletin yüzyıllarca kesintisiz bir şekilde kullanılmış olması ve sadece birkaç yerde ve mağarada değil Türkistan coğrafyasının hemen her yerinde yaygın bir şekilde bulunuyor olması. Şimdilerde bizleri heyecanlandıran Türkistan kaynaklı kaya resimlerinin İskandinav coğrafyası ve Etrüskler vasıtası ile neredeyse Büyük Okyanus kıyılarına kadar yaygınlık gösterme ihtimali.

Ulusal basında çıkan haberin ve bu yazının konusu ise Anadolu coğrafyasında yaygın olarak bulunan kaya resimleri. Bu resimlerin Türkistan’a yakınlığı nedeniyle doğu Anadolu’da bulunması sürpriz değil. Ancak Denizli’de, yani batı Anadolu’da bulunması biraz izaha muhtaç.

Kaya resimlerinin Türkistan coğrafyasında bazı özel alanlarda yapıldığını, figürlerin yapılış şekli ve........

© Denizli Gazetesi


Get it on Google Play