We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“TRAVERTEN JEOPARKI” KONSEPTİNE DAHİL OLMAK BAKIMINDAN ÇAL YÖRESİ

2 0 0
08.08.2022

Avrupa Birliği, TUBİTAK, İçişleri Bakanlığı destekli projeler hazırladım ve yürüttüm. Proje desteklerinde dikkat edilen en önemli husus sürdürülebilirliktir. Bir hareket başlatacaksınız ama bunun yıllara sari bir devamlılığı olacak.

Çanakkale’ye binlerce hemşerimizi taşıdık. Ecdadın kan döktüğü, şehit düştüğü toprakları, Türk milletinin topraklarını koruma direncinin somut örneğini görsünler diye. Mesela şöyle olması umut edilmiş midir. Biz bir yol ve destinasyon gösterelim. Sonra talep oluşsun, özel sektör bu talebe cevap versin. Geçtiğimiz hafta Jeopark inisiyatifinden bir grup gönüllü muhtemel Traverten Jeopark konseptine komşu olan Çal Yöresi’ni görmek üzere yola çıktık. Pamukkale güney kapısına giden yol üzerinden Çökelez Dağı’nın eteklerine doğru yöneldik.

Sırasıyla; Paraşüt sporu ve turizmi yapılan havalanma pistinde bir mola vererek çay eşliğinde Pamukkale’yi ve Denizli Ovası’nı hatta Denizli’yi panoramik seyrettik. Kekik tarlalarındaki hasadı gördük, sonra turizm hareketliliği için hazırlanmış lavanta bahçelerinde bir kahve içimi mola verdik, lavantalı kahvemizi içtik. Develler, Kibele tapınım alanının tarihsel ve dinsel anlamını; antik dönemde Mosina ismi ile anılan Çal Yöresi’nin nasıl kutsal bir coğrafya olarak anıldığını paylaştık. Ortaköy Meydanı’ndaki bin yaşındaki anıt ağacın resmini çektik.

***

Apollon Lairbenoz Tapınağı’nın yolu hala dar ve toprak. Büyük araç geçemez, kışın........

© Denizli Gazetesi


Get it on Google Play