We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

MÜFLİS OLMAK

2 0 0
21.09.2021

Kulluk için gelinen bu dünyadan giderken ya “Muhsin” ya da “Müflis” olmak vardır. Cibril Hadis’inde bildirildiği gibi, Cebrail (a.s.) bir gün Peygamberimizin sohbet meclisine insan suretinde katılır. Peygamberimize bir takım sorular sorar ve cevaplarını da kendisi verir. Oradan ayrıldıktan sonra Peygamberimiz ashabına bu kişinin kim olduğunu sorar. Allah ve Resulü daha iyi bilir cevabını alınca, bu kişi Cebrail’di der ve “bilgilendirmek için” gelmişti diye de ilave eder.

Cebrail (a.s.) bu toplantıya katılarak, Müslüman için dünya ve ahiretin omurgasını teşkil edecek soruların cevaplarını vermiştir. İmanın ne olduğunu tarif etmiş ve neler yapılması gerektiğini belirtmiştir. İslamın ne olduğunu ifade etmiş ve şartlarını söylemiştir. İhsanın ne olduğu tarifini “Siz Allah(c.c.)’ı görmüyorsanız da, Onun sizi gördüğünü düşünerek ibadet etmek ve hareket etmektir” diye belirtmiştir.

İhsan üzere bir yaşam, kişiyi Muhsin yapar. Muhsin, söz, fiil ve davranışlarında Allah (c.c.)’ın murakabesinde olduğunu........

© Denge


Get it on Google Play