We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mükemmel Sahtekârlık = Erkeklik

1 0 0
22.09.2021

Bir arkadaşım evine davet ediyor. Eşim, o ve onun eşi. Kadın arkadaş ile içeride biraz yalnız kalıyoruz. Daha dün gece eşinden şiddet gördüğünü anlatıyor. ‘Bakma güldüğüme, çok kırgınım, çok umutsuzum.’ diyor. İçeri kahkaha ata ata eşi geliyor ‘Hayatım çay içsek mi?’ diyor gayet şirin bir sesle. Kalakalıyorum öylece.

Derneğimize gelen başvurucu bir kadın arkadaş eşi tarafından sadakatsizliğe maruz kaldığını, sürekli ona tonlarca hakaret ettiğini, dövdüğünü, terk etmekle tehdit ettiğini anlatıyor. Yaşadıkları üzerine detaylıca konuşuyoruz, neler yapılabilir üzerinden tartışıyoruz. Kadın gidiyor. Aradan birkaç hafta geçiyor, bir araba yanımda duruyor içinden neşeli bir kadın sesi ‘nereye Zozan? Gel bırakalım yürüme!’ diyor. Eğilip bakıyorum o kadın!. Tanıştırayım eşim diyor. Eşi dünyanın en iyi insanıymış edasıyla ‘Adınızı çok duydum Zozan hanım. Çok memnun oldum tanıştığıma. Buyrun bırakalım sizi gideceğiniz yere.’ diyor kibar kibar.

‘Kocam çok iyi kazanıyor. Ama bana hiç para vermiyor. Ne zaman istesem azar işitiyorum. Sadece eve misafir geldiğinde bana para veriyor. O da hep az veriyor. Çalışmama da izin vermiyor.’ diyor düşünceli ve ağlamaklı bir sesle. Gözleri dalıp dalıp gidiyor. Uzun uzun yaşadığı bu ekonomik ve psikolojik şiddet hakkında konuşuyoruz. Uzun bir aradan sonra sokakta eşi ile karşılaşıyorum. ‘oooo Zozancım öğle yemeği yedin mi? Buyur katıl bize arkadaşlarla yemek yiyeceğiz. Misafirim ol.’ diyor cömert!! bir ses tonuyla. Bu ses tonuna sahip adam benim tanıdığım kadına aynı ses tonunu asla kullanmıyor.

‘Bana evliliğimizin ikinci yılından beri ‘seni seviyorum’ demedi. Bana bir gün ilgi........

© Demokrat Haber


Get it on Google Play