We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hikmet Çiçek'in İftiranamesi

2 0 0
22.09.2021

Türkiye solunun tarihinde sola en çok zarar vermiş hareket olan Aydınlık, bugün geçmişte sol ile olan lafzi ilişkisini de bir yana bırakarak, milliyetçi muhafazakar bir söylem ile MHP ve BBP'nin yanında, AKP'nin ve saray rejiminin stepnesine dönüşmüş durumda. Bu öylesine zehirli bir zihniyet ki, yalan yanlış fişleme listeleri yapmadan duramıyor. 12 Eylül öncesi, “sol içi şiddeti önleme” bahanesiyle solcuların adreslerini yayınlayarak hedef haline getiren bu zehirli zihniyet hiç değişmedi. Bu zihniyetin alametifarikası, sıklıkla değişen siyasi konum alışına göre “düşman” listeleri oluşturmak.

Sol değerlerle ilgisi olmayan bir lidere sadakat ve biat kültüne sahip olan bu hareket kaçınılmaz olarak sürekli tasfiyelere de sahne oluyor. Demokratik bir işleyişe sahip olmayan her otoriter yapının üreteceği kaçınılmaz bir sonuç bu. Garip olan, bu hareketi terk edenlerin ya da bu hareketten atılanların da genellikle aynı zihniyeti devam ettiriyor olması.

Hikmet Çiçek de bunlardan biri. Vatan Partisi'nden 7 Eylül 2020 tarihinde alınan karar ile ihraç edilmiş. İhraç kararında, “Tayyip Erdoğan hükümeti ile aynı gemideyiz” tutumuna uygun hareket etmemesi gerekçe olarak gösterilmiş. Oysa trajik bir biçimde, Hikmet Çiçek yazdığı “Fetö'nün Solcuları” adlı kitap ile has bir Aydınlıkçı olduğunu ispat ediyor. Üstelik yazdığı bu kitap ile tam da kendisini ihraç eden partinin “Tayyip Erdoğan hükümeti ile aynı gemideyiz” politikasına hizmet ediyor.

Çiçek'in vahim hata/iftiralarına geçmeden önce bir noktayı netleştirmekte yarar var. Komünizmle Mücadele Dernekleri'nden gelen, antikomünist Gülen cemaatinin sol düşmanı olduğunu bilmeyen yok. Durum böyle iken, bir de yalan yanlış iftiralarla, “Fetö'nün solcuları” diye kitap yazmak olsa olsa AKP'nin cemaat ile yaptığı koalisyon sırasında beraber işledikleri suçları........

© Demokrat Haber


Get it on Google Play