We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Atı Yakan Üsküdar'ı Geçer mi?

8 1 2
18.01.2019

Seçimler ve sandık güvenliği her seçim sürecinde gündeme geliyor. Eski yıllarda çöplüklerde bulunan oy pusulası seçimlerden sonra ortaya saçılırdı. Bununla ilgili gerçek - gerçek olmayan birçok haber ortaya atılırdı. Teknik olarak bugünkü kadar denetim olanağı olmadığı dönemlerde yapılan seçim hileleri bu ülkede hep oldu. "Atı alan Üsküdar’ı" geçti muhabbeti o zaman da söylenirdi.

Son yıllarda yapılan seçimlerin neredeyse hepsi şaibeli. YSK (Yüksek seçim kurulu) güvenirliğini kaybetmiş durumdadır. Görev sürelerinin uzatılması ve gerekçesi ise hiç ikna edici olmamıştır.

Seçim, yapmak ahalinin tercihini belgelemek demektir. Seçim hilesi sadece sandıklardaki oyları çalmayla sınırlı değildir. Yurttaşların tercihini eşitsiz koşullarda etkilemekte özünde bir seçim hilesidir. Siyasi iktidarlar iktidar olanaklarını seçim dönemlerinde hep kullanmışlardır. Bu konu bugün her yönüyle aleni olarak gerçekleştiriliyor. Geçmişte ana akım medya hükümetlerden daha çok devletin siyasi tercihine göre bu eşitsizlikleri yaratırdı. Yeni rejimde medya tamamen denetim altına alınmış durumdadır. Kamuoyunda havuz medyası olarak adlandırılan havuzdan daha büyük göletlere dönüştürülmüştür. Sadece bu da değil sosyal medya ayağı nerdeyse susturulmuş durumda. İnternet siteleri kapatılmış, yüzlerce gazeteci işten çıkarttırılmış görüş ve düşüncelerini aktaracakları........

© Demokrat Haber