We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Pandemi, Yalnızlık ve Teknoloji

2 0 0
22.09.2021

Pandemi ile birlikte hayatımıza giren kavramlardan biri de sosyal mesafe. Her ne kadar aşılar sayesinde pandeminin sona ereceği günü hayal edebilsek de; birçok bilim insanı 21. Yüzyılı pandemi çağı ilan etti bile. Hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı, hijyen ve sosyal mesafe çerçevesinde yeni standartların ve davranış kalıplarının kalıcı olacağı yönünde bir inanış var. Sosyal ve çalışma hayatımızı ‘yeni normal’in gerekliliklerine uydurmamız gerekiyor. Bu da yaşamımızı birbirimizden biraz daha uzak, biraz daha yalnız sürdüreceğimiz anlamına geliyor.

Pandeminin başlangıcında, aniden sosyal etkileşim eksikliği ile karşı karşıya kalan birçoğumuz artık daha fazla yalnızlık yaşıyoruz. Sıkıntılarımızı, sarsıntılarımızı ve korkularımızı paylaşmakta güçlük çekiyoruz. Yaşadığımız bunaltıyla başa çıkmak için her zaman olduğundan daha fazla ve çeşitli medya içerikleri tüketiyoruz. Oyunlar, görüntülü sohbetler, online araçlar kullanarak birlikte film izleme partileri, Zoom doğum günleri gibi çevrimiçi etkinliklerle sosyalleşme ihtiyacımızı gidermeye çalışıyoruz. Peki bunlar yalnızlığımızı gidermemize yardımcı oluyorlar mı?

İnsan sosyal bir hayvan. Medeniyetimiz sosyal ilişkiler üzerine kurulu ve sadece toplumsal gelişim değil, insanın gelişimi ve hatta sağlığı da büyük ölçüde kurduğu sosyal ilişkiler ile bağlantılı. Daha canlı bir sosyal hayata sahip, sevdikleri insanlarla daha sık bir arada olan kişilerin daha mutlu ve sağlıklı olduklarına dair birçok çalışma var. Yalnızlık bir süredir fiziksel ve zihinsel sağlık için önemli bir tehdit olarak kabul ediliyor ve yaşam süresi üzerindeki etkisi de kanıtlanmış durumda. Peki, sosyal izolasyon........

© Demokrat Haber


Get it on Google Play