We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Referandum Neden Boykot Edilmeliydi?

1 0 0
22.09.2021

Kanımca geride bıraktığımız referandumun sonucu baştan belliydi. AKP-devlet iktidarı bu sonucu kendi gücünü halk nezdinde halkın eliyle meşrulaştırmak için cebren ve hile ile oldurdu. Olmayacağını düşünse sandıkları halkın önüne getirmez, illegal yönetimine devam ederdi. İktidarın yaptığı, illegal yönetimini halkın eliyle legalize etmek oldu. Seçim kararı verildikten ve muhalefet de bu kararı onayladıktan sonra bunu her ne şekilde olursa olsun başaracaktı. Devletin tüm imkânlarını kendi lehine ve muhalefet aleyhine kullanarak yapacaktı. Bunun içine birçok kurum ve kişiyi satın almaktan, muhalefete karşı zorun her türünü kullanmaya kadar birçok şeyi koyabiliriz.

İktidar açısından, referandum kararı anlaşılmaz değildi ama muhalefetin hemen bunu onaylamasının anlaşılır tarafı yok. CHP’siyle HDP’siyle ve tüm diğer bileşenleriyle muhalefetin bir bütün olarak referandumu boykot etmesi alınacak en doğru karardı. Yüzde 50’ye yaklaşan bu oran normalde sandığa gitmeyen  ile de birleşince seçime katılım oranı P’nin çok altına inecekti. Bu durumda iktidar @ların katılımıyla 0’e yakın oy alacak ama bu asla meşru olmazdı. Anayasanın halkın büyük çoğunluğu tarafından oylanmaya bile gerek kalmadan reddedildiği gerçeği netlik kazanır, iktidar ciddi bir krize girerdi.

Maalesef bu yapılmadı. Muhalefetin hemen hemen tüm bileşenleri hemencecik referanduma katılma kararı aldılar. “Boykot düşünülemez miydi?” diyecekler de “umutsuzluk yaratıyorsunuz, hayır kampanyasına olumsuz etki ediyorsunuz” diyen iyi niyetli dostlarca bir anlamda susturuldu. Daha doğrusu boykot diyecekler referanduma katılım kararı alındıktan sonra bunu artık dillendirmediler.

Ve malum sonuç çıkınca bu sefer “oylar çalındı, baskı yapıldı vb.” eleştiriler dile getirmeye başladık. Hâlbuki........

© Demokrat Haber


Get it on Google Play