We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hukuk Olmayan Yerde İnsanca Yaşam Olamaz

3 2 1
18.09.2021

Bir ülkenin siyasal sisteminde, küresel algılara uygun olarak işleyen bir hukuk düzeni yoksa, bu ülkenin insanlığa uyum sağlaması olanaksızlaşır. AB’ye bu yüzden giremiyoruz, insanlık ailesi içinde saygın bir konuma bu yüzden yükselemiyoruz.

İnsanlığın deneyimlerinden süzülen algılara göre yürümeyen bir hukuk sisteminin olmayışı, her türlü hakların, özgürlüklerin çiğnenmesine yol açar. Böyle bir yerde bilimden, uygarlıktan, insan hak ve özgürlüklerinden, demokrasiden söz etme olanağı kalmaz.

Hukuksuzluğa, keyfi yönetimlere dayalı düzenler ulus devletlerin, ulus devletlerin yönetimlerini ele geçirmiş olanların işlerine gelir. Geniş halk yığınlarının kandırılmasına, sömürülmesine neden olur.

“Türkiye, 2019 Hukukun Üstünlüğü Endeksi'nde (Rule of Law Index) 126 ülke arasında 109'uncu sırada yer aldı”.(1)

Ülkemiz Dünya hukukun üstünlüğü sıralamasında oldukça gerilerde. Bu durum, yaşamın her alanında gelişmiş ülkelerden gerilerde olmamıza neden olmakta.

“Avrupa Konseyi, iş insanı ve insan hakları aktivisti Osman Kavala'nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararı uyarınca tahliye edilmemesi halinde, Kasım ayında Türkiye'ye yönelik ihlal prosedürünü başlatacağını açıkladı.

İstanbul'da 2013 yılında gerçekleşen Gezi Parkı protestolarını organize etmekle suçlanan Kavala ve diğer sekiz kişi geçen yıl Şubat ayında tüm suçlamalardan beraat etmiş ancak temyiz mahkemesi Ocak ayında bu kararı bozmuştu.

Hüküm giymeden yaklaşık dört yıldır tutuklu bulunan Kavala, ayrıca Temmuz 2016'daki darbe girişiminde de rol oynamakla suçlanıyor. Bu suçlamalar Şubat ayında Gezi Parkı eylemleri hakkındaki dosya ile birleştirildi.

AİHM, Kavala'nın tutuklu yargılanmasının kendisini susturmak için alınmış bir karar olduğuna 2019 yılı Aralık ayında hükmetmiş ve serbest bırakılmasına karar vermişti. Ancak Türkiye, AİHM kararlarının uygulanmasını denetleyen Avrupa Konseyi Bakanlar........

© Demokrat Haber


Get it on Google Play