We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ülkeyi Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetmeye Başladı!

2 1 2
16.09.2021

Son günlerde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, güncel yaşamın hemen her alanında fikir belirtmeye başladı. Son incisi de bugündü: 'Günaydın' kelimesi insanlığın cahiliye devrine aitmiş. Öyle diyor Prof. Ali Erbaş. Entelektüel manada 'derinliğine' bir itirazımız yok. Yalnız sıkıntı şurada ki, Diyanet İşleri Başkanı bunu neden yapıyor?

Çünkü hemen her alanda (eğitim, sağlık, ekonomi, dış politika, güvenlik...) tel tel dökülen iktidarın elinde (kendine göre) kitleleri yönlendirmede etkili olduğuna inandığı bir tek din argümanı kaldı. O yüzden iktidar, devletin diğer ideolojik aygıtları ile birlikte Diyanet İşleri Başkanlığını (DİB) tetikçi gibi kullanarak, her gün yaptığı hamlelerle siyasal ve toplumsal gerilimi sürekli tırmandırmaya çalışıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı varlığı şimdiye kadar hangi toplumsal soruna çözüm bulabilmiştir? Devasa bütçeye sahip, bu kurum 1924 yılında o dönemin iktidarı tarafından dinin devlet kontrolü altında tutulması amacıyla kurulmuş olmakla beraber, o dönem dahil böyle bir amacın kendisinin demokratik, laik devlet anlayışıyla ilgisinin olmadığı yıllar içinde ortaya çıkmıştır. Çünkü gerçek manada demokratik, laik, hukuk devletinde DİB gibi bir kurumun hiçbir şekilde varlığının maddi koşulları olamaz.

Nedenini anlamak için, bugüne kadar gelmiş geçmiş, insanlığın yaşadığı tüm dinlerin genel özelliklerini kısaca irdelemek gerekiyor.

Her şeyden evvel din, bir şeyi anlama veya bilgi edinmenin ötesinde bir şeydir. Bir şeyi........

© Demokrat Haber


Get it on Google Play