We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hudut Muhabbeti

1 1 1
19.08.2021

Siyaset, kuracağın kısa, net, geniş kitleler tarafından hemen anlaşılır ve seni alternatiflerin içinde en üste taşıyacak cümleyi kurmaktır: Sınır Namustur!

İki kelimeden oluşan kısa, net ve de anlaşılır bu cümle bize Türkiye siyasetinin odaklandığı noktayı çarpıcı bir şekilde özetlemektedir. Göçmenler konusunda bir siyaseti olmayan ülke Türkiye. Aslında göçmenler konusunda bir siyasetinin olmamasını Türkiye bütünlüğü içinde anlamak hiç de zor değil. Türkiye’deki siyasi sistem sorunları çözmek için değil, sorunlar ile kavga/kargaşa içinde yol almayı siyaset biliyor. Doğal afet olan yangın ve depremlerde bile bunu gördük. Kuru bir hamaset ile kurulan cümleler dışında sorunun çözümü için pratik bir adım atan yok.

Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümü çözümsüzlük!

Türkiye’nin Kürt sorununun çözümü çözümsüzlük!

Türkiye’nin Alevi sorununun çözümü çözümsüzlük!

Türkiye Cumhuriyeti’nin karakteri bu çözümsüzlükler üzerine kuruludur. Böyle olunca göçmen sorunu konusunda da aynı yere vardık. Çünkü siyasetin odağındaki egemen siyaset eril, militer ve cinsiyetçidir. Erkek egemen dilin en kirli/çirkin hallerini Türkiye siyaseti içinde bulmak mümkündür. ‘Hudut namustur’ ifadesi aslında kapitalizm ile daha da net çizgileri çizilen mülkiyet kavramının ırk kavramına yedirilerek geniş kitleler üzerinde egemenlik kurmak için başvurulan cinsiyetçi/eril bir söylemdir. Hududun namus olarak pazarlanması erkek aklının kadın........

© Demokrat Haber


Get it on Google Play