We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Espace Universel 21 Yaşında

1 1 0
28.06.2021

Bir yerin ‘yabancı’sı olmanın nasıl bir şey olduğunu bilir misiniz? Daha birkaç dakika önce bir arkadaşın/dostun, yoldaşın sofrasında birlikte bir kadeh şarap içmiştin, sonra sokaklara bıraktın kendini. Evet kadehini paylaşan o dostun/yoldaşın, ya da hayat arkadaşın şayet kendisi bir ‘yabancı’ değilse bilemez senin yabancı olma hallerini.

Hem dostluk, dayanışma tamam da, ben ‘empati’ denen şeye inancımı yitireli birkaç zaman oldu. Senin ile aynı patikada yol almamış ise kendisini senin yerine koyup yaşadıklarını anlayamaz. İşte biz ‘yabancı’lar bu duyguları çok iyi biliriz, kaç nesil geçse de kovulduğumuz ülkenin sokaklarında bu ‘yabancı’ olma duygusu içimizden çıkıp gitmez. Bu konuda büyük laflar etmeye de hep korkarım, ama yaşadığım duygu da budur!

İşte böylesi zamanlarda yüzüne tebessüm ile açılan bir kapıdan ‘Ya yoldaşım, neredesin? Hele gel bize Bask Ülkesinin şu dağlarını biraz daha anlat’ diyen bir merhaba seni özlemini duyduğun uzakların sokaklarına salar. İşte bu kapılardan bir tanesi Fransa’da yaşamaya başladığım zamanlardan itibaren Paris’teki Espace Üniversel oldu. Her zaman çok şanslı oldum ‘güzel insanlar’dan yana. İşte gene o güzel insanlardan birisi ile sohbet ediyordum. Rıza Abi idi bu.

Özellikle de otonom ve kolektifler ile çalışmaya başladığım zamanlardan itibaren hiyerarşiye dair her cümleyi hafsalamdan çıkarıp atmak istesem de........

© Demokrat Haber


Get it on Google Play