We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

"Kürt Sorunun Çözümünde Muhatap HDP Değildir"

2 2 25
22.09.2021

Kılıçdaroğlu’nun; “Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz” açıklaması üzerine bir önceki HDP eş genel başkanı Sezai Temelli’nin “Kürt sorununun çözümünün yegane muhatabı HDP değil ama bu sorunun çözümü adına bugün demokratik siyaseti var eden ve kolaylaştıran başlıca aktör HDP’dir. Ama asla unutulmaması gereken şey demokratik çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı’dır” ayazması üzerine tartışmalar devam ediyor.

Temelli’nin Kürt sorunun çözümünde yegane muhatabın HDP olmadığını açıklaması elbette anlaşılır bir durumdur, daha da ötesi demokratik çözümün adresi olarak İmralı, yani sayın Öcalan’ı da işaret etmesi elbette olması gereken bir açıklamadır. Kürt sorunu HDP ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından kapatılan diğer partiler ile aynı yaşta değildir. Kürt sorunu son kırk yılın sorunu da değildir elbette. Kürt sorununun kaynağı Türkiye Cumhuriyeti’nin ırkçı, tekçi/militer yapısından kaynaklı öncesi bir yana bir asırlık bir sorundur. Çözümü de bir partinin programı, hedefleri ile de mümkün değildir.

Bugün için çatışmalı sürecin barışa evrilmesi elbette çatışma tarafları arasında devam edecek müzakereler ile mümkündür. Ancak HDP, özellikle de 7 Haziran 2015 tarihinde elde ettiği muazzam zaferini halkların şölenine dönüştürdükten........

© Demokrat Haber


Get it on Google Play