We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gözlerini Hayata Kapayan Ozan

5 1 3
17.01.2019

Nedret Ural’ın anısına…

Adnan Keskin hayatta iken, onu ziyaret ettiğim pazar günlerinde, laf lafı açar, hayallerimiz bizi, doğduğumuz yöreye, Şavşat’a fırlatırdı. Adnan’ın gözlerinde her seferinde Efkar Tepesi’ne doğru yürüyen üç delikanlı görürdüm. Bahçeler görürdüm. Bahçelerde dalları kırılan kiraz ağaçları, salkımları yerlerde sürünen asmalar, papatyalara çalım satan gelincikler, katmerli güller, kara dutlar, yemyeşil yaz, kızıl kış elmaları görürdüm. Aynı kaptan yemek yiyen kara bir kediyle, ak bir köpek görürdüm. Civcivleriyle gezintiye çıkmış bir tavuk, dağlara doğru yol alan bir sığır sürüsü görürdüm. Tepeye varmış olurduk biz bu arada. Adnan, Nedret ve ben. Sonra güneş doğar, ışıkları Nedret Ural’ın sesine ve sazına tutunur, ufuklara kadar uzanan sıradağlara, dağlar arasına sıkışmış vadilere ve vadilerden yamaçlara doğru seğirten ceylanlara vururdu. Sonra o muhteşem manzaraya, uçuruma yuvarlanan kamyonların, daha şafak doğmadan dağ köylerinden yola çıkmış, bir karınca kafilesi gibi kasabaya doğru yürüyen ortaokul ve lise talebelerinin gölgeleri de düşerdi. O manzaraya, artık kimselerin oturmadığı ahşap evler, öğrencisi olmayan virane okullar, ekilmeyen tarlalar, yüzyıllık yaşlı kadınlar, hazin mezarlıklar, ormanlara doğru incelen şose yollarının solgun, hüzünlü görüntüleri de eklenirdi. O Pazar günü düşlerinde sık sık sarf edilen “Şavşat”, “Vel”, “Kışla”, “Ovanes”, “Merya” ve “Nedret’ kelimelerinin beni mutlu ettiğini ve damarlarıma ümit pompalandığını da hissederdim.

2014 Ocak ayında, Adnan Keskin’in kalbi atmaya son verdikten sonra yani, Nedret Ural adlı ozan “Bir tünel daha kaz Adnan, çocukluğumuza çıksın” derken, sadece mazide kalmış, o yoksul, o zengin hatıralarımızdan değil, aynı zamanda geleceğe dair ortak ümitlerimizden de söz ediyordu.

Üçümüz de 57 yılı doğumluyduk ve en küçüğümüz Nedret’ti. Ay farkıyla. Ben kış, Adnan bahar, Nedret yaz bebeği. 70’li yıllarının ilk yarısında ikisi ile de arkadaş olduğumda, 18’ine yeni adım atmış, geleceğe dair hayallerimiz Şavşat’ı kuşatan dağları çoktan aşmıştı.

Nedret o........

© Demokrat Haber