We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İmam Hatipli Zeynel’in Komünist Olması

2 0 0
17.05.2019

İmam Hatip Lisesinde yatılı okuyan Zeynel, öyle güzel Kuran’ı Kerim okur ki, onu dinleyenler başka alemlere dalardı.

Zeynel’in hayatla bir bağı yoktu. Torosların içinde kaybolmuş bir köydendi. Feke, Aladağ arası bir köy işte. Haritada yeri yok. Aladağ’ı bilirsiniz, bir cemaat yurdunda ölen çocuklar nedeniyle bilirsiniz. İşte o çocuklar sadece şimdi değil, yıllar yıllar önceden gidiyordu ya devletin imam hatip lisesine, ya da cemaat yurduna. Zira eğitimde barınma mevzusu önemlidir. Yoksul halk çocuklarının ise başka kurtuluşu yoktur.

Zeynel ilkokulda hafız oldu. Ortaokul ve lisede şöhreti tüm bölgede aldı yürüdü.

Bir sesi var Zeynel’in, bir Kuran okur Zeynel, dağ taş imana gelir. O biçim bir ses. O biçim içten, o biçim yanık, o biçim hüzünlü, o biçim işte.

Zeynel yörede bir İmam Hatip Lisesinde yatılı okumaktaydı. Sevilen sayılan bir öğrenciydi. Dersleri vasattır. Lazım da değildir fazla bilgi. Bir sesi var ki her şeye yeterdi. Bir Kuran okumaya başlaya görsün hareket eden her şey durur ve dikkat kesilirdi sesine.

Ben bu hikayeyi duyduğum zaman abes bir benzetme olacak ama nedense Alman Patrick Süskind'i Koku romanındaki kahraman Jean-Baptiste Grenouille aklıma geldi. Nasıl mı? Bir şeye doğuştan yetenekli doğmakla alakalı bir benzetme. Sadece budur.

Zeynel bir Cumartesi günü yatakta uzanmış, üst ranzaya büyük bir karton kağıda yazdığı Duha suresini okurken, Korkak Memet lakaplı nöbetçi öğretmen gelir, Zeynel görmez, duymaz geldiğini. Zira hep bir aşk, hep bir huşu halinde. Hele ki Duha suresini okurken. Haşa rabbin ayetleri arasında bir ayrım olmaz, lakin döne, döne Duha’yı okurdu.

İşte Korkak Memet (h harfi yok, hikayesi uzun) bir tekme ve akabinde bir yumruk sallar ki Zeynel’e, ah değerli okur, bilsen o yumruk nasıl ve hangi ızdıraplar sonucunda sallanmıştır,........

© Demokrat Haber