We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İleri Talepler Zamanı

2 1 0
25.04.2019

31 Mart yerel seçimlerin sonuçları gösterdi ki, Türkiye’de ekonomik, politik ve hukuki ileri taleplerin zemini ve kazanım imkanı vardır.

Fakat iktidar güçlü ve kamuoyu ile muhalefetin gündemini belirlemeye devam ediyor.

Ankara’daki asker cenazesinde CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet saldırıya uğradı. Bu saldırıya ilişkin hükümet cephesinden güçlü bir kınama gelmedi. Genelkurmay başkanıyken, altlarının darbe yapacağını öğrenemeyen, daha vahimi emrindeki askerler tarafından esir alınan ve resimlerden anladığımız kadarıyla tartaklanan, kelepçelenen, şimdi ki savunma bakanının açıklaması birçok konuda bilinç altının yansımasıydı. Yeterince müşfik, babacan ve toleranslı dili kamuoyunda yeterince tartışıldı. Bunun üzerine MHP genel başkanının ilk açıklaması geldi. Hırsızın suçu yok gibi, ev sahibini azarlayan bir açıklama. İkinci açıklamasını da pek anlamadık. Gerçi Devlet Bahçeli’nin özel bir kafası, düşünme ve akıl yürütme biçimi var. Mevzuyu ona yorduk.

24 saat sonra Cumhurbaşkanının açıklaması geldi. O da zayıf bir açıklama yaptı. Tabi sosyal medyada dönen yorumları hiç izah etmeye gerek yok.

Bunun yanında yüksek rütbeli memurların açıklamaları da geldi. Hepsini ayrı ayrı tartıştı kamuoyu ve muhalefet. Kınandı, eleştirildi, onaylandı, desteklendi.

Hepsi bir oyalama aslında. Ortak bir akılda planlı organize söylem mi geliştiriliyor yoksa spontane mi bilmiyorum. Lakin önemi de yok, hepsi aynı kapıya çıkıyor.

Gündemde kayboluyoruz.

Kürtleri Ne Yapmayı Düşünüyorsunuz?

Bu ülkede Kürtler var değil mi? Kürtler ile kaç yıllık sorunlar var? Osmanlıdan mı? Cumhuriyetten mi? 1980’den bu yana mı? Nereden başlatırsanız başlatın.

Kürt sorununa dair çözümünüz ne? Esas mesele bu. “Bu soruna dair bir çözümünüz........

© Demokrat Haber