We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hayat İşte

2 1 4
12.02.2019

Hikâyesini anlatacağım adamın ismi Ahmet olsun. Ben bu hayatta ismi Ahmet olan tüm arkadaşlarımı çok sevdim. Misal geçen gün bir Ahmetle üç beş satır yazıştım. Bir iyi hissettim kendimi, bir sevdim bu hayatı, bir güzellik dağıldı her yana… O kadar yani.

Ahmet Kınıklıdır. Kınık ise her yere uzak bir küçük şehirdir. Misal İzmir desen 120 km en az, Manisa, Balıkesir, Bursa ne desen de hep, her yere uzak işte. Kınık sosyal demokrat bir yer aslında. Şimdi nedir bilmem. Kınık dedin mi harbi Çingene gelsin aklına. Bir de Ahmet işte.

Ahmet ile ilk gençlik yaşlarında tanıştım. Hünerli bir aşçıdır. Kınık’ta bir lokantada çalışıyordu. Lokantanın tüm yemeklerini hazırlıyor. Bazen düğünlere, mevlitlere, sünnet törenlerine yemek yapıyor. Yaşına göre çok para kazanıyor. Bu yüzden okulu bırakmış. İzmir’de bir lokanta kurmanın hayalini kuruyordu.

Öyle bir zamanda tanıştık Ahmet ile. Kınık’ta o yol üstü lokantada. Yaşı ne olsun, 16 bile değil.

İlk tanışmamız hayırla değildi. Bir bağrış, çağrış ile oldu. Çorba mevzusu, az kalsın büyüdükçe büyüyecekti. Yatıştık, barıştık, tanış olduk. Sonraki zamanlarda uzun aralıklarla telefonlaşır olduk.

Birkaç yıl sonra ben Ankara’dayken aradı.

“Abi yetiş, İzmir’de lokanta açtım, batıyorum, ölüyorum. Yetiş. “

Yetişmedim elbet. İş güç hayat işleri. Sen gel dedim.

Bir valizle geldi çalıştığım kitabevine.

Ahmet bu, muazzam bir aşçı, koca Ankara’da ona iş mi yok? De ki bir haftada iş bulduk Ahmet’e. De ki birkaç ayda maaşına zam üstüne zam aldı, evini tuttuk, bir kısım eşyalarını itfaiye meydanından, bir kısmını taksitle aldık. Evini işini kısa zamanda hal yola koyduk.

Ahmet hep gece gelirdi kitabevine. Takılırdık, Kızılay, Ulus, Seyran, Tunalı, Bahçeli. Ankara işte ne güzel şehir bilseniz. “Ankara Ankara seni görmek ister her bahtı kara…”

Bir gün Karanfil sokaktaki Dost kitabevinde İngilizce bir yemek dergisi satın aldı.

Dayanamayıp sordum, “Ne yapacaksın bu dergiyi........

© Demokrat Haber