We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Basmane’de İki Adam

11 1 8
18.12.2018

Türkiye’de sefaleti ile ünlü mahalleler vardır. İşte o mahallelerden biridir İzmir, Basmahane, Hurşidiye Mahallesi. Bu mahalle yoksul değil sefildir. Yoksullukla, sefalet arasında keskin bir fark var.

Bu mahallenin uzun caddeleri, çıkmaz sokakları, taa Kadifekale’ye varan merdivenleri bir yana öncelikle 1930 yılından beri açık olan Tarihi Basmane Lokmacısı vardır. Öncesi odur, sonrası çok şeydir.

Bu mahallenin esas sahipleri Kürtlerdir. Yoksulları da, mülk sahipleri de, dükkanlara kiracı olanlar da Kürtlerdir. Mahallenin ruhunu onlar verir. Lakin burada herkes vardır.

Ötekiler, diptekiler, mustazaflar, yolda kalmışlar, zenciler, Suriyeliler, Çingeneler, seks işçileri, travestiler, işsizler, hakiki İzmirliler, civar ilçelerden, illerden gelen hasta yakınları ve işçiler…

Güvencesiz, sigortasız, sendikasız haftalıkçı işçiler… Civar iş hanlarında bulunan atölyelerde çalışan, ayakkabı, sayacı, gömlekçi, pantoloncu ve bir cümle sektör işçisi…

O atölyelerin çoğuna girmişliğim vardır. Çoğunun kapısına gün doğmadan bildiri atmışlığım vardır. Zira Allah şahitti, hiçbir bildiri ne yaşasınlar ile başlıyordu, ne de kahrolsunlar diye bitiyordu. Hatta geleneksel soldan gelen bazı abla ve ağabeyler bu bildirileri evirir çevirir ve mana vermeye çalışırdı. Kimdi bu adamlar, nece konuşuyorlar diye…

O bildiriler de tek bir şey diyordu; birlik olmak zorundayız, aramızda bir merhaba bağı olmalı. Aramızda bir bağ olursa güçlü, yalnız olursak daha çok sefil oluruz, zira sefaletin dibi yoktu.

Kahvelerde birbirine güçlü ve yüksek sesle “Merhaba” diyen işçileri görünce uykusuz geçen gecelerin ahı giderdi.

Konumuz bu değil şimdi.

İzmir’de Kürtler sanıldığının iki katı daha güçlüdür. Lakin dağınıktır. Şehrin ruhunu keşfeden herkes bunun farkına varır.

İzmir’de öyle bir Kürt Halkı var ki,........

© Demokrat Haber