We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Affan Mahallesi

6 1 0
24.05.2019

Tarık Sasaoğlu’na… Nerede ve nasıl yaşıyorsa… 1980-1990’lı yılların hürmetine….

Resmi kayıtlarda Antakya’nın şimdi öyle bir mahallesi yoktur. Oysa her Antakyalı bilir ki bu mahalle kadim bir tarihten beri bu adla anılır.

Tarihte ilk ışıklandırılan Kurtuluş caddesinin aşağı ve yukarı kısmında kurulan bu mahalle Askeri kışladan başlar, Habib-i Neccar Camii’ne dek uzanır.

Bu mahalle içinde, Anadolu’nun ilk camisi Habib-i Neccar Camii, tarihi Sarmiye camii, havra ve bazı kiliseleri barındırır. Burası eski bahçeli evler ile anılır. Tipik Antakya evleridir bunlar. Bazı evler, Osmanlı, bazı evler Fransız, bazıları ise Fransızlardan sonra yapılmıştır. Tüm bu evlerin ayrı bir mimari yapısı vardır. Her dönemin kendine has bir imzası hala günümüze dek gelir.

Tipik Antakya evi, bahçeli iç avludan oluşur. Genelde iki katlıdır. Bahçede portakal ağacı vazgeçilmez olsa da, incir veya kıdınya (yeni dünya, sarı kız ve malta eriği diye anılır) ağaçları olur. Bu avluların genelinde birer su kuyusu bulunmaktadır.

Bazı evlerin her odası, farklı bir karo deseni ile döşenmiştir. Ki bu bile mimarlık okuyanlar için birer tez konusudur. Her odası farklı karolarla döşenmiş bu evler sanki aynı coğrafyada binlerce yıl önce yaşamış........

© Demokrat Haber