„Slučaj zavisi od političke procene Aleksandra Vučića“: Šta stoji iza zadržavanja studenta Poljoprivrednog fakulteta?
Student Poljoprivrednog fakulteta Lazar Mišić lišen je slobode juče na aerodromu, određeno mu je zadržavanje od 48 sati, a dok nema zvaničnih informacija zašto je student zadržan, osim da se sumnjiči za nasilnu promenu ustavnog uređenja, prorežimski tabloidi prenose da je razlog navodno planiranje blokade autoputa.
Kako je juče saopštila advokatska kancelarija Tomanović, koja zastupa studenta Lazara Mišića, lišen je slobode „bez valjanog pravnog osnova, uz pravno i činjenično prividne razloge, zbog čega mora biti pušten na slobodu odmah nakon razmatranja žalbe“.
Student je trenutno na saslušanju u Višem javnom tužilaštvu, te se postavlja pitanje – ako su informacije iz tabloida tačne, kolika kazna preti Mišiću zbog planiranja blokade autoputa.
Advokat i član predsedništva LSV-a Aleksandar Olenik objašnjava da za najveći broj krivičnih dela samo planiranje nije razlog za krivično gonjenje.
„Dok ne probate nešto da uradite, nije krivično delo. Samo za najteža krivična dela, kao što je terorizam, samo planiranje se kažnjava. Ako je tačno da je zbog planiranja nečega priveden i da mu je određeno zadržavanje, onda to mora da bude u vezi sa nekim od najtežih krivičnih dela za koja su zaprećene višedecenijske kazne zatvora, jer za sva ostala dela morate uraditi nešto. To što ste vi razmišljali da uradite nešto, a nikada niste, nije krivično delo“, ukazuje Olenik.
Ipak, kaže da se ovaj slučaj nažalost uklapa u praksu policije i tužilaštva da bez ikakvih osnova pokreću predistražne i istražne postupke za najteža moguća dela.
Lazar Mišić danas izlazi pred tužioca
Lazar Mišić danas izlazi pred tužioca
„Ako ćemo da poverujemo onome što piše u........
