menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Halo, ima li signala: Da li rade i koristi li neko crvene telefonske govornice?

12 0
21.06.2026

Telefonske govornice u Srbiji preživele su ratove, bombardovanje, sankcije, raspad Jugoslavije, Peti oktobar i nastavljaju i dalje da žive, i danas neke od njih stoje na ulicama Beograda kao nemi svedoci istorije. U većini slučajeva više se koriste u svrhu oglasnih tabli za časove engleskog, molere, nestale kućne ljubimce, nego za svoju izvornu upotrebu. Zato smo odlučili da pronađemo neke po Beogradu i da se raspitamo da li su samo tu kao urbani fosili ili i dalje imaju svrhu.

Prolazimo podzemnim prolazom kod Doma omladine, zagledamo se na trenutak u čudnovate svedoke prolaska vremena, koji usamljeno stoje i čekaju. Podižemo slušalicu, nekoliko sekundi potpunog iščekivanja, kad odjednom, zvuk pištanja. Ima signala! Bili smo iznenađeni zbog ovog, naizgled, potpuno čudnovatog trenutka.

Pritiskamo dirke na Halo govornici koje ispuštaju zvuk, blago iritantan, ali gotovo kao da govori da su one i dalje tu i da verno iščekuju. Govornica jasno pokazuje koliko je sati i koji je datum. Omaši za koju godinu i koji sat, ali joj istinski nismo zamerile. Odlučujemo da upitamo prolaznike da li znaju da ovi zapušteni, sad već praktično antikviteti, i dalje rade.

“Ne znam da li rade, ali ih nisam koristio najmanje 35 godina. Ranije kada god bih došao do nje, ona nije radila. Ili je tu slušalica ili nema slušalice”, rekao nam je čika Slaviša, pitajući jednu vrlo smislenu stvar, “Ko odnese i kome treba slušalica nikad mi nije bilo jasno.”

„Treba više od pola kilometra do pešačkog“: Građani i stručna javnost zabrinuti zbog najave zatvaranja Bulevara despota Stefana i izgradnje tunela

„Treba više od pola kilometra do pešačkog“: Građani i stručna javnost zabrinuti zbog najave zatvaranja Bulevara despota Stefana i izgradnje tunela

Sagovornici i sagovornice su imali vrlo identične odgovore. Niko nije znao da one i dalje rade, mlađi ih nikad nisu koristili, a nama je ostalo pitanje, gde možemo da nabavimo karticu?

Tada nam pada na pamet jedna fenomenalna........

© Danas