Karaoke u Beogradu, žiri u Vašingtonu |
Ako se neko raspitivao gde je ministarka energetike, priča se da je ovih dana viđana i na Dunavu kako postavlja „zmajeve zube“ oko rafinerije u Pančevu. Tamo su, rekli su joj, sada naše crvene („mažino“) linije.
S derutne rečne sojenice ministarka ponosno kontroliše napredovanje Mađara u zauzimanju rafinerijskih postrojenja. Redovno svako jutro na društvenim mrežama raportira do koje su kote stigli osvajači i koliko Srbija još ima „džebane“ da se odupre neprijateljskom preuzimanju.
Tako će biti do danas, kad Mađari treba da odgovore na, u petak pripremljen, srpski „ultimatum“ (šta su „crvene linije“ nego ultimatum). U javnosti se diže temperatura, čeka se srpski Dan D a Pančevo se sprema za sudbinu srpskog Denkerka. U međuvremenu, traži se način kako Srbija da kapitulaciju objasni kao kompromis i to servira domaćoj javnosti kao uspeh.
Plan za lakoverne i botove
Plan za lakoverne i botove
Mađare koji će taktički nadirati još neki dan može da zaustavi samo Putinovo „njet“ na prodaju ruskog dela NIS-a, ali umesto odlučnog odbijanja prodaje, kremaljski car lansira dimne bombe i lažne mamce i u bitku uvodi nove aspirante za NIS koje je snabdeo, ne tonama krstarećih raketa, nego tonama zlata. A sve sa strane pomno prate i mudro ćute Amerikanci, bez želje da intervenišu pre nego što proglase pobednika u ratu za NIS.
Karaoke u balkanskoj krčmi.
Razrešenje sudbine NIS-a ulazi u završnu fazu. Tako je bar obećano. Danas bi trebalo da se zna odgovor MOL-a na srpski ultimatum, a u petak bi trebalo da se izjasne i Amerikanci jesu li spremni da verifikuju kupoprodajnu transakciju Gaspromnjefta i MOL-a. Režirana neizvesnost je na vrhuncu. Ali, kako se Dan D približava tako cirkus postaje luđi i komičniji. Malo je onih koji bi kupili ulaznice za cirkusku predstavu u kojoj se Tramp dogovorio s Putinom o ukidanju sankcija Rusiji i, shodno tome, ostanku NIS-a u ruskim rukama.
U dosadašnjem „teškim pregovorima“ moglo se naslutiti da Srbija baš i ne želi tako žarko da joj MOL bude većinski vlasnik u naftnoj kompaniji, iako je do juče, uz palinku, grlila i ljubila MOL kao strateškog partnera od najvećeg poverenja. Metamorfoza Beograda koincidirala je s promenom vlasti u Budimpešti. Nema........