Može li Srbija da odbije međunarodnu istragu izbora i kako će ona izgledati?

Srbija može da odbije međunarodnu istragu izbora održanih 17. decembra, ali to neće moći otvoreno da uradi, jer u političkom smislu gledano, i prihvatanje i odbijanje može da ima snažne posledice i na spoljašnjem i na unutrašnjem.

Vlast može iza scene da pregovara sa Evropskom komisijom da do misije uopšte ne dođe, ili pak da iskaže spremnost da saradnju obezbedi kroz ODIHR/OEBS mehanizme, odnosno kroz implementaciju preporuka koje će ODIHR/OEBS dati u finalnom izveštaju.

To kažu sagovornici Danasa koje smo pitali može li vlast u Srbiji da odbije međunarodnu istragu kako je traži svojom Rezolucijom Evropski parlament, a na osnovu argumenata i dokaza za prekerajanje izborne volje, koje od 17. decembra i održavanja glasanja iznosi opoziciona lista “Srbija protiv nasilja”.

Vlast izjavama odaje naznake da međunarodna misija za njih ne dolazi u obzir.

Premijerka u tehničkom mandatu Ana Branabić kaže da bi podnela ostavku kada bi neko od nje tražio međunarodnu istragu, a predsednik Aleksandar Vučić od prvog pominjaja strane misije poručuje da “Gonzalese i ostala čuda mogu da se okače mačku o rep”, te da je Srbija spremna da prihvati preporuke izborne misije OEBS-a.

O tome kako bi mogla da izgleda i radi ta misija pitali smo Aleksandra Ivkovića, istraživača Centra savremene politike, čija se ocena, kako kaže, zasniva se na prethodnom angažmanu EU u regionu i proceni onoga što je u ovom trenutku politički izvodljivo.

Evropski parliament traži u svojoj rezoluciji „istragu uvaženih međunarodnih pravnih stručnjaka i institucija“. U narednom članu poziva Evropsku komisiju da pošalje „misiju stručnjaka“ po uzoru na misiju Rajnharda Pribea u Makedoniji 2015. godine. Ovo jasno........

© Danas