Format dijaloga Beograda i Prištine u narednom periodu neće biti promenjen, osim što bi u njemu mogli da vidimo nova lica.
Neće se menjati ni obeveze preuzete u dosadašnjim razgovorima i potignutim sporazumima, a obe strane biće pod balansiranim pritiskom i motivisane da se aktivnije uključe u proces normalizacije, kažu sagovonici Danasa komentarišući hoće li se s novim administracijama u EU i SAD i format dijaloga promeniti budući da se ovaj nije pokazao previše efikasnim.
Posle verlikog prodora i postizanja dogovora dve strane u Briselu u februaru 2023. i Ohridskom aneksu iz marta iste godine, može se reći da je dijalog Beograda i Prištine u zastoju, s obzirom na to da su američki i evropski zvaničnici najavljivali da do kraja prošle, najkasnije na proleće ove godine, pre izbora u EU i u Americi, očekuju normalizaciju odnosa, odnosno ispunjavanje obaveza. To se nije dogodilo, a stanje na terenu je pogoršano.
Imajući verovatno ovo u vidu, Marta Kos, kandidatkinja za komesarku EU za proširenje, je tokom saslušanja u Evropskom parlamentu, navela da se moraju naći novi načini ako stvari ne funkcionišu u primeni do sad postignutih dogovora.
I to je otvorilo temu promene dosadašnjeg pristupa i formata razgovora koji se sada odvijaju na dva nivoa, nivou glavnih pregovarača (direktor Kancelarije za KiM iz Beograda i zamenik premijera iz Prištine) i nivou lidera, predsednika Srbije i premijera Kosova.
Lideri su poslednji put bili u Briselu u septembru........