Zvanični Beograd je znao za potencijalnu opasnost od poteza Prištine. Ono što sad Vlada Kosova predlaže je moguće je jedino ako Centralna banka Kosova prizna kao legalne poslodavce srpske institucije kojima hoće da otvori račun.
Ne vidim kao to može da bude cilj Vlade Kosova, koja preskače dogovorene korake. Do promene nastale situacije može doći, ne nužno zbog diplomatske aktivnosti predsednika Srbije, nego zbog surove realnosti jer će 60.000 ljudi pretpeti ekonomski udarac ako se ne reši sve narednih dana, kaže za Danas Milica Andrić Rakić, programska direktorka Nove društvene inicijative iz Severne Mitrovice.
Danas je na snagu stupila uredba Centralne banke Kosova za operacije za gotovinom, ali uz tranzitni period za platni promet sa dinarom. Eventualno ukidanje platnog prometa dinara uznemirilo je Srbe na KiM, a šira javnost je za to saznala od premijerke i predsednika tek posle izbora 17. decembra.
A na pitanje da li je Beograd ranije znao za nameru Prištine, Andrić Rakić podseća da je predsednik Aleksandar Vučić vrlo otvoreno u javnosti o toj mogućnosti pričao usputno, u obraćanjima još od jula prošle godine.
– Znalo se za tu opasnost. Posebno jer se znalo da će se Komercijalna banka nakon što ju je kupila NLB povući sa Kosova. Ljudima je davana instrukcija da otvaraju račune u Poštanskoj štedionici. Mislim da je veći deo građana računao na to da postoji plan B tj uvoza dinara i platnog prometa u srpskom sistemu preuzima Poštanska štedionica. S obzirom na to da je na sastanku predsednika sa Kvintom bili i predstavnici PŠ, pretpostavljam da to zaista jeste bio plan. Međutim, ovo što se sad dešava, bez plana i alternative, za srpsku zajednicu ne mogu da vidim kao plan. Evidentno je aktivno angažovanje međunarodne zajednice da to pokuša da spreči iako je tačno da nisu spremni da korsite sve raspoložive mehanizme.........