I policajci čine porodično nasilje
Institucije ne zanima borba protiv nasilja nad ženama i sprečavanje femicida. U Narodnoj Skupštini odbijen je predlog da se na dnevni red uvrsti dopuna Krivičnog zakonika kojim bi femicid bio definisan kao posebno krivično delo. Od 177 poslanica i poslanika, za stavljanje ovog predloga na dnevni red glasalo je samo njih 25. Predlog je podnela narodna poslanica Pokreta slobodnih građana Anna Oreg.
Potpuno sam svesna da vlast neće glasati za predlog opozicije, međutim, kako smo kao društvo došli do toga da je zaštita života žena pitanje oko koga se ne slažemo? Razumem ideološke podele, političke borbe i neslaganja, na kraju dana i sama učestvujem u političkoj borbi i valjam se u blatu. Samo, ovo nije i ne sme biti pitanje oko koga se ne slažemo, jer je u pitanju zaštita osnovnog ljudskog prava, a to je pravo na život. Ono ne sme nikada biti ugroženo, bez obzira na gore pomenute razlike.
Devetog marta, dan nakon osmog marta, Međunarodnog dana žena, Pokret slobodnih građana je u Narodnoj Skupštini predao predlog dopune Krivičnog zakonika kojim bi se ubistvo žena definisalo kao teško ubistvo ženske osobe, odnosno femicid. Jasno smo poslali poruku, borba za ženska prava i ravnopravnost nije samo na 8. mart i nisu samo ruže i karanfili, već je to svakodnevna borba koju smo dobile u amanet od naših prethodnica i nadam se da je nećemo preneti na buduće generacije.
Ovom predlogu prethodila je kampanja Pokreta slobodnih građana pod nazivom „Femicid – da reč postane zakon“ koju smo sprovodili na terenu, ali i u digitalnom prostoru, koja je imala za cilj podizanje svesti o značaju definisanja femicida kao posebnog krivičnog dela. Pitali su nas građani – pa otkud da ste sad odlučili da vodite kampanju? Na sajtu Autonomnog ženskog centra pronašla sam podatak da je u porodičnom ili partnerskom nasilju za 14 godina ubijeno........
