„Tužni rekord“: Nemci sve siromašniji |
Broj ljudi u Nemačkoj koji živi u siromaštvu veći je nego ikad od 2020. godine. Posebno su pogođeni samohrani roditelji, ljudi koje žive same i starije osobe. Regionalne razlike su velike.
Stopa siromaštva u Nemačkoj, prema novom izveštaju Udruženja za paritetnu socijalnu zaštitu (Der Paritätische Wohlfahrtsverband), dostigla je novi najviši nivo. Od 2024. do 2025. taj udeo, prema aktuelnom Izveštaju o siromaštvu, povećao se za 0,6 procentnih poena na 16,1 odsto stanovništva.
„U ovoj zemlji 13,3 miliona ljudi živi u siromaštvu – ako se posmatra isključivo relativno siromaštvo prema njihovim prihodima“, navodi udruženje. Te podatke je još u februaru objavio Savezni zavod za statistiku.
Izvršni direktor udruženja, Joahim Rok, ocenjuje da „situacija liči na krizu“ i upozorava saveznu nemačku vladu na moguće posledice najavljenih smanjenja socijalnih davanja. Dodatne uštede bi dodatno pogoršale krizu, kaže i naglašava da e zabrinjavajuće to što stopa siromaštva već drugu godinu zaredom značajno raste.
Mercova inicijativa: Šta će reći Srbija, šta Crna Gora?
Mercova inicijativa: Šta će reći Srbija, šta Crna Gora?
Ko se u Nemačkoj smatra ugroženim od siromaštva?
Pogođen i se zvanično, prema definiciji Evropske unije, smatraju „osobama u riziku od siromaštva“. Udruženje naglašava da je zabeležen „tužan rekord“: ni u jednoj prethodnoj godini, kako se navodi, nije bilo toliko........