Deca su ljubav

„Braćo Srbi i sestre Srpkinje – jebite se“. Ovako je, otprilike, glasila poruka ministarke za porodične i tradicionalne vrednosti Milice Đurđević Stamenkovski.

Tačnije, ona je u Narodnoj skupštini pozvala građane Srbije da „odmah započnu demografsku obnovu naše nacije“, da je to „poziv upućen svima“, i da će se „svako odazvati prema svojoj savesti i svesti“.

Dakle, valjalo bi da se aktiviramo u seksualnim odnosima, odnosno prndačimo u ime države, naroda i vrhovnog komandanta.

Naravno, ministarku interesuje samo prokreacija, ništa rekreacija. Samo nacija, ništa razonoda i zanimacija.

Dok nije odgovorila kako „tradicionalna vrednost“ nije da se, na primer, završi davno upisani fakultet? Ili da se o tom svršetku bar ne obmanjuju sopstvena porodica i šira javnost?

Ali povećana su finansijska davanja ili „roditeljski dodatak“ za prvo, drugo, treće itd. dete, što jeste okej. Ministarka je to nazvala „državnim razlogom“, a narodnim poslanicima poručila da glasaju „za porodicu i život“. Iako ta povećanja kilavije idu za vrtiće, prosvetu i univerzitete, ili kada rođena deca malkice porastu.

Ali hej, rodilo se, i više nas nije briga. Uplata za prvo dete biće 500.000 dinara ili oko 4.200 evra za roditeljstvo na vaskolikom udaru „vouk“ kulture.

Malo li je na ovu skupoću? Hajde da vidimo.

Koliko koštaju deca? Staviti cenu ili bar-kod na dete je, naravno, veoma teško (neko bi rekao i nemoralno). Ali, uz digitron, nije nemoguće.

Uračunaju se prosečni troškovi stanovanja, hrane, zdravstva, odeće, obuće i ostalih ekskurzija i sportića od 0 do 18 godina, malo se prilagodi inflaciji, i eto brojke.

I gotovo svako obavlja tu nezvaničnu kalkulaciju u glavi kada planira porodicu. A prema zvaničnim računicama, prosečna cena deteta je oko 230.000 dolara u Sjedinjenim Američkim Državama i oko 270.000 dolara u Velikoj Britaniji. U apsolutnim vrednostima, „najskuplja“ deca na svetu odgajaju se u Švajcarskoj, Islandu, Norveškoj i Danskoj.

Ali, da bi se dobila realnija slika, ovaj trošak ili zadovoljstvo valja uporediti sa BDP po glavi stanovnika u datoj državi. Jer, koliko to........

© Danas