We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

TCMB’nin bağımsızlığı

11 3 0
17.07.2019

Merkez bankacılığında 1990’lı yılların sonrasından itibaren değerler önceliği, paradigma bağımsızlıktır. Fiyat istikrarını ancak bağımsız merkez bankalarının gerçekleştirebileceği öngörüsü, bağımsızlık önceliğinin dayanağını oluşturur.
Doksanlı yılların sonlarında neo-liberal akımın da etkisiyle çoğu ülkede yasalar merkez bankalarının siyasi otoriteye karşı bağımsızlığını güçlendirme yönünde değiştirilmiştir. Türkiye’de de bu genel eğilimin etkisiyle 2001 yılında 4651 sayılı yasa ile TCMB’yi para politikasını belirleme, uygulama, enflasyonla mücadelede daha güçlü kılma; Bankanın bağımsızlığını, şeffaflığını, hesap verebilirliğini sağlama; para politikasının araçlarını seçme, kullanma yetkinliğini artırma amacıyla, 1211 sayılı TCMB kuruluş yasası büyük ölçüde değiştirilmiştir.
Yasaya “Merkez Bankası bağımsızdır” hükmünün konulması, Merkez Bankası’nın fiili bağımsızlığı için yeterli olmamakta; bağımsızlığın siyasal ve ekonomik ölçütlere göre irdelenmesi gerekmektedir. Siyasal, ekonomik bağımsızlıklara, daha ayrıntılı olarak finansal, işlevsel, kişisel bağımsızlıklar da eklenebilir.
Merkez bankalarının bağımsızlığı çeşitli açılardan irdelenmekle beraber, temel bağımsızlık bankanın siyasal bağımsızlığıdır. Siyasal bağımsızlığı olmayan bir merkez bankasının, araç seçme, finansal, işlevsel bağımsızlığı sözde kalmaktadır.
Bankanın siyasal bağımsızlığı irdelenirken, üst........

© Cumhuriyet