We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

T. İş Bankası sürecin başlangıcı olabilir

63 20 235
20.02.2019

AKP iktidarı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, hazır, birikmiş ve kolay sağlanabilen kaynakları tükettikten sonra, olağan olmayan, zorlama da olsa yeni kaynak arayışı aşamasına girdi.
Kaynak sağlamanın en kolay, geniş kitleleri kısa sürede rahatsız etmeyecek yolu, kamu mallarının satışı, iç ve dış borçlanmadır. Süreç, özelleştirme, borçlanma olarak 24 Ocak 1980 Kararları ile başladı. Karar alındığında kamunun geniş mal varlığı vardı; ülkenin dış borcu 15 milyar ABD Dolar dolayında, borç faizinin merkez yönetim giderleri içindeki payı yüzde 3.0 düzeyinde idi.
Satış ve borçlanma AKP iktidarı ile hızlandı, 2018 yılına gelindiğinde dış borç stoku 460 milyar ABD Doları’na ulaşmış, merkezi yönetimin dış ve iç borç stoku tutarı bir trilyon TL’yi aşmış, satılabilecek çok az kamu malı kalmış, sıra silah fabrikalarının satışına kadar gelmişti. Ülke dünyanın en kırılgan ekonomileri arasına girdiğinden dış borçlanma zorlaşmış, maliyeti artmış, güvenceler istenmeye başlanmıştı. Bu koşullarda zoraki de olsa varlık barışı, imar barışı, bedelli askerlik, kaynak arayışının uygulamaları oldu. Ancak bulunan kaynaklar geçici, giderek büyüyen açıklar için de yeterli olmadığından, özel sektör varlıklarının Hazine’ye, Varlık Fonu’na devri, bir süre kaynak ihtiyacını karşılayabilir; aktarma sürecine T. İş Bankası ile başlanması da amaca uygun olabilirdi.
“CHP’nin hisseleri, bedelsiz Hazine’ye aktarılıyor” alalamasıyla, toplumun bir kesiminin CHP’ye alerjisinden de........

© Cumhuriyet