We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Seçimin olası sonuçları

25 5 29
27.03.2019

Önemli siyasal sonuçları olabilecek bir yerel seçime gidiyoruz. Seçim, sonuçlarıyla ülkenin siyasal düzenini, liderlerin geleceğini hatta bazı partilerin varlığını, kalıcılığını etkileyebilecektir.
Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denilen siyasal rejim değişikliği, bir olupbittiye getirildiğinden, meşruiyet tartışmaları sürmektedir.
Ülkemizde siyasal düzenin anayasanın, adi çoğunlukla “yüzde 50 1” ile değiştirilmesi siyasal etiğe, toplumsal mutabakata, sözleşmeye, doğal hukuk kurallarına da aykırıdır. Değişikliğin toplumsal sözleşmeye, etiğe, doğal hukuka uygunluğu için nitelikli çoğunlukla gerçekleştirilmesi gerekir. Özel hukukta dahi önemli kararların nitelikli çoğunlukla alınması kuraldır. Kaldı ki halkoylamasında adi çoğunluğun dahi sağlandığı kuşkuludur. Geçersiz oyların sayılması, halkoylamasını şaibeli hale getirmiş, resmi sonuçlar açıklanmadan değişiklik, olupbittiye getirilmiş olduğundan yerel seçimde demokratik meşruiyet, kalıcılık aranmaktadır. Yerel seçimde Cumhur İttifakı’nın “yüzde 50 1” sağlayamaması doğal olarak rejimin meşruiyetini tartışmaya açacaktır.
Kalıcılık, Türkiye’nin değil, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin, parti liderlerinin ve partilerin beka sorunudur.
Türkiye’de milli mücadelenin başlangıcından, Cumhuriyetin ilanından bu yana milli mücadeleye karşı, Cumhuriyeti, Cumhuriyet devrimlerini içselleştirememiş bir kitle vardır. Milli mücadele sürerken ülkede, Ankara Hükümeti’ne karşı en az on yedi iç ayaklanma olmuş,........

© Cumhuriyet