We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Para politikasının etkenliği

12 3 17
28.11.2018

Para politikasının, fiyat istikrarı, ekonomik büyüme, istihdam, faiz ve kur istikrarını da içeren finansal istikrar, ödemeler dengesi üzerine etkileri, iktisadın tartışmalı konularındandır. 2007-8 krizi sonrası para politikasının amaçları gerçekleştirme konusunda etkenliği daha da tartışılır hale gelmiştir.
Amaçlar arasında günümüz merkez bankacılığında fiyat istikrarının sağlanması öncelik taşır. Neo-klasik yaklaşım, neo-liberal sentez (NLS) fiyat istikrarı sağlanmasının diğer amaçları gerçekleştirmenin temel koşulu olarak öngörür.
Neo-liberal sentez; fiyat istikrarının sağlanmasıyla ekonominin enflasyon-deflasyon süreçlerine kapılmasının önleneceğini; fiyatların, ekonomik birimlerin, tüketiciler ve işletmelerin kararları için daha sağlıklı göstergeler oluşturacağını, kaynakların etkin kullanılacağını, piyasaların etkin çalışmasıyla da ekonomik büyüme, istihdam, finansal istikrarın sağlanacağını varsayar.
Para politikasının ekonomiye iletim, yansıma, ekonomik faaliyetleri etkileme mekanizması oldukça karmaşık, aktarma kanalları çeşitlidir.
Para politikasının piyasalara yansıma süreci, faiz oranının, para piyasası koşullarının değiştirilmesiyle başlamakta, çeşitli kanallar aracıyla ekonomiye yansımaktadır. Yansıma, iletim kanalları, faiz oranı, varlık fiyatları, döviz kuru, finansal........

© Cumhuriyet