We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İnsan gibi yaşamaya çalışmak...

11 0 0
23.07.2021

İğneada’dan Sislioba köyüne doğru yol alırken karşılaştık onlarla. Yaklaşık 7-8 kişi. Hepsi genç erkekler. Üstleri çıplak, altlarında pantolon, yürüyorlardı yolun kıyısından İğneada merkezine doğru. Sıcakta kan ter içinde. Gözümüze dikilen o sessiz gözlerde çaresizlik, öfke, umutsuzluk, ne ararsanız hepsi okunuyordu. Köye varınca sorduk. Afgan mülteciler imiş. “Bulgarlar sınırda yakalıyor, dövüp paralarını alıyor ve geri bize yolluyorlar” diye anlattılar. Bir köylü kadın, “Önceleri doyuruyor, üstlerine bir şeyler verip yolluyorduk ama öyle arttı ki sayılar, baş edilecek gibi değil, biz de bıraktık köyümüzden geçip gidiyorlar” diye anlattı. Belli ki onlar da artık kanıksamışlar durumu.

10 yıl önce Suriyeli mülteciler ile başlamıştı akın. İç savaşla birlikte... Şimdi Afganlar... Tek istedikleri “insan gibi” yaşamak... Onun için her şeyi geride bırakıp yollara düşüyorlar... İnsanca bir yaşam umuduyla... Tüm tehlikeleri hatta ölümü göze alarak sınırları geçmeye çalışıyorlar. Azgın dalgalara yenik düşen Aylan bebeği unutmadınız değil mi? Onu gibi yüzlercesi, binlercesi daha yaşamını yitirdi.

Suriyeliler aileleri ile birlikte düşüyorlardı yollara. Afganlar ise genç erkek grupları halinde geliyorlar. Akın akın. Yanlarında kadınlar ve çocuklar yok. Zira Taliban rejimi öyle acımasız, koşullar öylesine sert ki. Sanmayın ki aileleri yok, kendilerini kurtarmaya........

© Cumhuriyet


Get it on Google Play