We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çöp Dünyası (8)

5 0 0
23.07.2021

Yedi hafta önceki cumartesi, “Dünya Çevre Günü’ydü”… Türkiye’deki “çevre kirliliği” olaylarına değinmeyi sürdüreceğim… Bugün, “Marmara Denizi çöplüğü ile bağlantılı hükümetin ilgisizliğine” göz atalım…

***

Sözcü gazetesinde Saygı Öztürk, iki CHP’li milletvekilinin “müsilaj (deniz salyası) konusunda 10 ve 5 yıl önce TBMM Başkanlığı’na verdikleri “Meclis Araştırma Önergelerinin” AKP oylarıyla “reddiyle” ilgili iki belgeyi açıkladı!

Birinci önergeyi veren CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça ve arkadaşları, 9 Eylül 2011’de başvurularında şöyle diyorlardı:

“Kısaca, Marmara Denizi günden güne maviliğini kaybediyor, yeşile dönüyor. Oksijen yer yer sıfır değerlere yaklaşıyor, yüzlerce balık türü yok oluyor.

Bu sebeple, Marmara Denizi’nde yaşanan ve boyutları gittikçe büyüyen kirlenmenin yarattığı çevresel tehdidin, çevre ve insan sağlığına etkilerini, yarattığı ekonomik zararları ve bu tehdidin nasıl giderileceğinin kapsamlı olarak araştırılması için anayasanın 98., İçtüzüğün 104 ve 106. maddeleri gereğince Meclis araştırması açılması için gereğinin yapılmasını arz ederiz…”

Önerge, AKP’lilerin oylarıyla reddedilmişti!

***

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ve arkadaşları, 24 Eylül 2016’da şu ikinci önergeyi vermişlerdi:

“Marmara Denizi’nin İzmit Körfezi’nde meydana gelen kirlilik olayları ve akabinde gerçekleşen balık ölümlerinin sebeplerinin araştırılması ile ilgili olarak, anayasanın 98’inci ve İçtüzüğümüzün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırma Komisyonu açılmasını saygılarımızla arz ederiz…”

Bu önerge de AKP’lilerin oylarıyla reddedilmişti!

***

2006 yılında çıkarılan “Kentsel Atıksu Arıtımı........

© Cumhuriyet


Get it on Google Play