We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Basın Nereye Gidiyor? (10)

18 5 21
15.01.2019

Ankaralı gazeteci Şinasi Nahit Berker’in ünlü “Gazeteci olunmaz, gazeteci doğulur...” sözünden hareketle “gazeteci doğanları” anımsıyorduk... Sonrasında “gazeteci doğmayanlara!” başlamıştık.
Erdoğan Demirören: Hürriyet, Milliyet, Vatan, DHA, çeşitli dergiler, çeşitli TV’ler...
Aydın Doğan yazımdan anımsayalım:
“1950’li yılların ikinci yarısında Adnan Menderes’in Demokrat Parti hükümeti olağanüstü ekonomik bunalımdaydı. 1953 ‘devalüasyonu’ yetmeyince, 2.83 olan dolar, 1958’de rekor bir artışla üç katından fazlasıyla 9 TL’ye çıkarıldı. Dışalım çöktüğü için iç piyasada, özellikle taşıt araçları piyasasında önemli yedek parça sıkıntısı yaşanıyordu. Gümüşhaneli Doğan İstanbul’da 1958’de lastik, bisiklet, radyo, ticari araç ve inşaat makineleri tüccarlığı, nakliyecilik piyasasına girdi. Yoku yarattı!”
Esnaf olan babası Şükrü Demirören öldüğünde 19 yaşındaki Erdoğan Demirören de Doğan gibi, o yıllarda, Sirkeci’de oto yedek parça ithalatı ve pazarlaması yapan “Kolaylık Oto”nun başına geçti.
1956-1957 yıllarında Beşiktaş ve Emniyet takımlarında profesyonel futbolcu olarak da top koşturdu.

***

Sonrasında akaryakıt dünyasına adım atarak iş dünyasında dev adımlarla ilerledi. 1970’lerde sıvılaştırılmış petrol gazı sektöründe yatırım yapan Demirören, önce........

© Cumhuriyet