We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yanlış okumalar aşırı yorumlar

86 19 55
22.01.2019

Umberto Eco’nun “Yanlış Okumalar”, “Yorum ve Aşırı Yorum” adlı iki kitabı var. Uzun süredir bir soruyu tetikliyorlar kafamda: ABD, Kanada ve Avrupa Birliği ülkelerinde devlet ve hükümet başkanlarına “hakaret”ten açılmış kaç dava var acaba? Robert de Niro bir süre önce, Başkan Trump için “fuck” fiilini kullanmıştı; acaba Trump, Robert de Niro hakkında hakaret davası açtı mı? Robert De Niro, 2016’daki başkanlık seçimlerinin öncesinde bir video yayımlayarak yine hakaretler yağdırmış ve “Trump’ın yüzüne yumruk çakmak istiyorum” demişti.

***

Robert de Niro’nun eleştiri tarzını onaylamam. Sözü, Başyüce Erdoğan’ın talimatıyla Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcılığı’na “mevcutlu” götürülen ve hâkim karşısına çıkarılan Müjdat Gezen ve Metin Akpınar davasına getirmek istiyorum:
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Halk TV’de Halk Arenası programına çıkan Akpınar ve Gezen hakkında yaptığı konuşmada iki sanatçıyı suçlu ilan etmiş ve yargıyı göreve çağırmıştı: “Tabii isimlerini vermeyeceğim. Yargıda gereği yapılacak. Bunun bedelini ödeyecekler. Şimdi git yargıda bunun bedelini öde. Sonuna kadar kovalayacağız” demişti. Konuşmasını anımsayalım:

***

........

© Cumhuriyet