We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Geçti Bor’un pazarı (1)

63 31 272
08.03.2019

Yapılması gereken zamanında ve yerinde yapılmaz ise hiçbir kıymet-i harbiyesi yoktur! Maşallah, bu yıl, anayasanın 174. maddesi tarafından korunan (8 adet) İnkılap Kanunları’ndan “Tevhidi Tedrisat Kanunu” birden moda oldu. Hakkında yazan yazana... Devrim Yasaları ve özellikle de “Tevhidi Tedrisat Kanunu”nun (Öğrenim Birliği Yasası) bu yıl mı ırzına geçilir oldu? İmam hatip okulları bu yıl mı ülkeyi istila etti? AKP iktidarının Devrim Yasaları düşmanlığı bu yıl mı başladı? Ha sahi, bu yazıları yazanlar, İmam-Hatip Saltanatı: İmamokrasi (Tekin Yayınları) adlı kitabımı okudular mı? Aşağıdaki yazı 2003 yılında yazılıp Hürriyet gazetesinde (2 Ocak 2003) yayımlanmıştı.

***

MİLLİ EĞİTİM BAKANI’NIN DİKKATİNE: İMAM-HATİP TUZAĞI
Kimileri, imam hatip okul ve liselerinin gündemde kalmasından bıkmışlar. Aslında, Cumhuriyet de hem bu “korsan” okullardan, hem de uğruna yapılan şaklabanlıklardan bıkmış durumda, ama ne çare!..
Derler ki: “Hayır, imam hatip’in bir yasası olduğu için sen o sıfatı bu okula takamazsın!” Takarım! Çünkü yasa, etik olarak “gayri meşru” olanı “meşru” kılamaz. Bu okulun yasası, 3 Mart 1924 tarihli Tevhidi Tedrisat (Öğrenim Birliği) Kanunu........

© Cumhuriyet