We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çıktık açık alınla...

60 27 542
19.02.2019

Bizler “Onuncu Yıl Marşını” çok severiz. Bu marşla büyüdük. “Çıktık açık alınla on yılda her savaştan, / On yılda on beş milyon genç yarattık her yaştan; / Başta bütün dünyanın saydığı Başkumandan; / Demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan / Türk’üz, Cumhuriyet’in göğsümüz tunç siperi, / Türk’e durmak yaraşmaz, Türk önde, Türk ileri!”
Irkçı bir marşmış! Irkçılığın ne olduğundan haberleri bile yok! “Türk” bir ırkın değil bir ulusun adı! Sen de on yılda aşağıdaki işleri yap, kurban olayım İslamcılığına:

***

1923: Türkiye Şeker Fabrikaları; 1924: Ülkenin sanayi ve ticarette kalkınmasına katkıda bulunması amacıyla Türkiye İş Bankası; 1924: Ankara Fişek Fabrikası ve Gölcük Tersanesi; 1925: Feshane Yünlü Dokuma, Beykoz Deri ve Kundura ile Hereke İpekli ve Yünlü Dokuma Fabrikalarını devralarak işletilmesini sağlamak amacıyla Sanayi ve Maadin Bankası; Atatürk’ün Ankara Orman Çiftliği; Ankara Hukuk Fakültesi (Ankara Adliye Hukuk Mektebi); Silah, bomba ve cephane üretecek olan Şakir Zümre Fabrikası ve Adana Mensucat (Dokuma) Fabrikası, Eskişehir Hava Tamirhanesi; 1926: Devlete petrol arama ve işletme hakkı; Alpullu Şeker ve Uşak Şeker Fabrikası, Kayseri Uçak........

© Cumhuriyet