We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Charles de Gaulle ve Sartre

57 8 47
31.03.2019

Bizim mangadan sağ kalan arkadaşlardan biri telefon edip Charles de Gaulle / Jean-Paul Sartre ilişkisini aslını sordu: Hani Sartre’ı tutuklamak isterler de Charles de Gaulle “O Fransa’dır, tutuklanamaz!” der ya... “Voltaire tutuklanamaz!” dediği de söylenir. İşin aslını merak eden Charles Desjardins adlı bir yurttaş, Charles de Gaulle’e bu konuda bir mektup yazmış. Mektup ve cevabını okuyacaksınız. Desjardins’in kim olduğunu saptayamadım ama adam Charles de Gaulle’e “Sayın / Mayın” demeden düpedüz “Monsieur” diye hitap ediyor.

***

Bayım,
Jean-Paul Sartre sizin en sert muhaliflerinizden biriydi. Cezayir savaşının sebep olduğu kargaşa sırasına onun tutuklanması söz konusu olduğu zaman “Voltaire tutuklanamaz” diyerek bunu geri çevirmiş olduğunuz doğru mudur?
Gerçekten, sizin temsil ettiğiniz her şeyden nefret eden bu savgüden (angaje) filozof hakkında acaba ne düşünüyorsunuz?
Charles Desjardins

***

Azizim Bay Desjardins,
Öncelikle, Sartre’ın benim temsil ettiğim her şeyden nefret ettiği iddianızı yumuşatmam gerekiyor. Daha önce de fırsat çıktıkça söylediğim gibi, her Fransız dögolist olmuştur, dögolisttir ya da bir gün öyle olacaktır. Sartre da savaşın son........

© Cumhuriyet