We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Beka mı bak ha mı?

73 23 212
22.03.2019

“Beka” Arapça bir sözcüktür, “ka”sı uzun okunur. “Devam, sebat, evvelki hal üzere kalmak, bâkilik” anlamlarına gelir. Bir örnek: “Beka-yi şöhret”; “şöhretin bekası ve iyi nâmın kalması” anlamındadır. Aynı kökten gelen “Bâki”nin de “Tanrı”, “kalıcı” ve “dâimî” anlamlarına geldiğini yazmak, bu yazının anlaşılması bakımından çok gerekli.
İki ahbap partinin şeyhleri ve onların yamakları “Türkiye’nin bekası” (kimileri “ka”yı kısa söylüyor) diye bir terane tutturmuşlar. Tutturabilirler! Keyiflerinin kâhyası değiliz! Ama bu safsata keyfin bekasından yana da değiliz elbet!
Çağımızda hiçbir devlet, Hitit, Asur ve İnka devletleri, İskender ve Roma İmparatorlukları gibi sona ermez. Ancak sadece Türkiye’nin değil ABD başta olmak üzere bütün devletlerin ebediyen yaşayıp yaşamayacağını bilemeyiz. Ancak Erdoğan & Bahçeli “Adi Ortaklık”ının amansız bir beka sorunu var.

***

1 Mart 2019 tarihli Hürriyet’ten aktarıyorum: MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Tarih cahilleri bekayı bilmez, ecdadı özümsememiş köksüzler bekayı itiraf edemez” dedi. Twitter’dan paylaşımlarda bulunan Bahçeli, şunları kaydetti: “Türk milleti........

© Cumhuriyet