We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Önemli bir çöküşte, çizik yiyen bizzat kendisi olacak

167 23 83
24.03.2019

Alt tarafı yerel seçimler deyip geçmeyin, özellikle bu seçimler RTE’nin bütün ruhunu ve bedenini tüm hünerleriyle ortaya koyduğu bir karakter aşıyor. İşi, Akşener’in ve Kılıçdaroğlu’nun ellerine gerekirse kelepçe taktırmaya kadar vardırdı: “Hukuk ile beraber” diyerek.
Bu durumda seçimler karşısında kayıtsız kalınamaz, küskün durulamaz. Şöyle bir bakalım:
• Belediye başkanları sadece araçtır, her biri Cumhurbaşkanının bir sureti, gölgesidir. Gördüğümüz gibi, istediğini istifa ettirtir, yerine yenisini atar.
• Belediye başkanları Cumhurbaşkanının “temsilcisidir”, halk tarafından seçilmiş olmaları önemli değil. Sistem, sandığı öngördüğü için seçimler yapılıyor; sandık ve seçimler şekildir, ama Cumhurbaşkanına meşruiyet kazandıran araçlardır da.
• Cumhurbaşkanı ilk kez zor koşullarda seçimlere giriyor. Ülkeyi ekonomik olarak çökertti bu iktidar. AKP’nin parti olarak yüzde 38’lere indiği belirtiliyor. İşsizliğin, yoksulluğun ve krizin genişlediği bugünkü koşullarda seçmen kaybetmesi kaçınılmazdır.

Seçmene yalvarmalar
• Bakanlar “ne olur bize oy verin, bu yerel seçimler önemli” gibi, bugüne kadar iktidardan beklenmedik yalvarmalar duyuyoruz.
• Bugüne kadar görülmemiş bir propaganda ve medya........

© Cumhuriyet