We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İkincisi: Üniversitelere başarı denetimi ne değiştirir?

70 22 46
12.03.2019

“Ne olacak bu atanmış rektörlerin hali... Pek çoğu tartışmalı uygulamalarıyla kamuoyunda ve bizzat üniversitelerinin içinde tepki çeken rektörlerin yönetiminin, üniversiteleri bilim kurumları olmaktan çıkarıyor” derken, YÖK’ten önemli bir karar geldi: Her yıl üniversitelerin durumları izlenecek ve yıl sonlarında notları açıklanacak.
YÖK Başkanı Yekta Saraç, yaptığımız bir sohbette artık üniversitelerde her bakımdan niteliğe önem verileceğini ve başarı kriterleri geleceğini belirttikten kısa bir süre sonra, 42 kriter saptadıklarını açıkladı, ve bunları 5 ana başlık altında toparladılar. Bu yıl sonunda (ve her yıl) üniversitelerin karneleri açıklanacak.
Üniversite deyip geçmeyin, vakıf üniversiteleriyle birlikte 206 oldular. Müthiş bir sayısal büyüme, başka bir ülkede böyle hızlı bir sayısallık göremezsiniz. Öğrenci sayısı da 8 milyon! Şüphesiz ki bu durum niteliği çok düşürdü. Yeni açılan pek çok üniversiteye üniversite demek zor, yılların geçmesi ve bilim yolunda ilerlemeleri gerekir.
5 ana kriter şunlar:
1- Eğitim ve öğretim; 2- Araştırma geliştirme, proje ve yayın; 3- Uluslararasılaşma; 4- Bütçe ve finansman; 5- Topluma hizmet ve sorumluluk...
Bu başlık altlarındaki değerlendirme kriterlerinden bazıları: “Mezunların, KPSS ve ALES gibi merkezi sınavlardaki başarıları, mezun olan doktora öğrenci sayısı, teknokent projelerine katılan öğrenci sayısı,........

© Cumhuriyet